Už pri prvom pohľade na toto originálne korenie je nám jasné, prečo má také zvláštne meno.
Nielen tvar, ale aj chuť a vôňa klinčekov je úplne jedinečná.
Viete, že vlastne ide o sušené kvety jedného tropického stromu?
Do akých pokrmov a nápojov sa najviac hodí?
Ako to, že má taký blahodarný vplyv na náš žalúdok aj zuby?
Vydajte sa s nami po stopách tohto malého zázraku.
Čo je klinček?
Klinček je korenie, ktoré sa vyrába z kvetných púčikov vždyzeleného stromu zvaného klinčekovec vonný (Syzygium aromaticum), ktorý pochádza z indonézskeho súostrovia Moluky. Klinčekovec dorastá do výšky 26-40 metrov a kvitne približne po 6 rokoch. Strom plne dozrieva v 20 rokoch a môže plodiť viac ako 80 rokov.
Kalich s púčikom sa zbierajú v čase, keď prechádzajú zo zelenej farby do červenej, pretože práve vtedy obsahujú najviac aromatických látok. Zaujímavé je, že rovnako ako kvety vonia aj listy klinčekovcov. Zberané klinčeky sú červenohnedé, dlhé 0,5-0,75 cm a skladajú sa zo stoniek so štyrmi neotvorenými okvetnými lístkami, ktoré uprostred tvoria malú guličku.
Po zbere sa puky klinčeka rozložia v tenkej vrstve na podložku a sušia sa na slnku alebo pomocou umelej sušičky. Vzhľadovo sa podobajú malým klincom, odtiaľ tiež názov korenia. Okrem kulinárstva sa využíva tiež v liečiteľstve.
Ako chutí klinček?
Klinček je ostré teplé korenie s intenzívnou chuťou a vôňou, za ktoré vďačí silicu nazývanej eugenol. Na jazyku sa prejavuje sladkosťou, horkosťou aj trpkosťou so znateľným množstvom tepla. Je známy svojou intenzitou, čo znamená, že budete musieť byť opatrní s tým, koľko ho použijete.
Aj v relatívne malom množstve môže ľahko prebiť ostatné chute v pokrme. Medzi podobné hrejivé korenia patrí muškátový oriešok, škorica a nové korenie, s ktorými sa často kombinuje.
Klinčeky sa používajú na ochutenie mäsa, ryže, sladkých dezertov i nápojov. Vzhľadom na svoju jedinečnú chuť a arómu je tiež súčasťou mnohých koreniacich zmesí, napríklad garam masaly, čínskej zmesi korenia piatich vôní či perníkového korenia.
Klinčeky celý vs. klinček mletý
Toto aromatické korenie sa dá zakúpiť v dvoch podobách, celé a mleté. Rovnako ako u ostatných druhov korenia mletý klinček rýchlejšie stráca svoju arómu aj chuť, preto je vhodnejšie si v prípade potreby rozomlieť či roztĺcť celý klinček až vtedy, keď ho potrebujeme.
Všeobecne platí pravidlo, že na 1 lyžičku celého klinčeka, ktorý je v recepte uvedený, použite 3/4 lyžičky mletého klinčeka.
- Klinček celý – sa používa predovšetkým na ochutenie nápojov, napríklad vareného vína, punču či vaječného koňaku. Pridáva sa tiež do ryžových pokrmov, omáčok či polievok. V neposlednom rade sa používa aj pri nakladaní húb a zeleniny. Celé klinčeky sa väčšinou pred podávaním z pokrmu odstránia. Aj po uvarení majú totiž veľmi tvrdú, drevnatú štruktúru, do ktorej by bolo nepríjemné hrýzť.
- Klinček mletý – v mletej podobe sa klinček využíva predovšetkým v sladkých pokrmoch, pridáva sa do perníka, vianočného pečiva alebo múčnikov z jabĺk či tekvice.
Pôvod a história
Klinčekovec vonný je endemický strom, ktorý pôvodne rástol iba na Moluckých ostrovoch v Indonézii. Obchod s klinčekom pochádzajúcim z tohto ostrovného reťazca kedysi známeho ako „Ostrovy korenia“ bol taký výnosný, že po druhej anglo-holandskej vojne v roku 1667 Briti ostrovy postúpili Holanďanom výmenou za vzdialenú osadu vtedy známu ako Nový Amsterdam. Holanďania tak vlastne vymenili Manhattan za klinček.
Klinček bol ale v Ázii aj v Európe známy oveľa skôr. Prvé záznamy o ňom pochádzajú z 3. storočia pnl z Číny. V starovekej Číne sa toto aromatické korenie používalo nielen v kuchyni, parfumérii a lekárstve, ale aj ako ústne antiseptikum pre každého, kto sa stretol s cisárom, aby bol jeho dych čo najsviežejší.
Poznali ho ale aj starí Gréci a Rimania. V dobe stredoveku bol cenným tovarom, ktorý do Európy privážali arabskí obchodníci. Dnes sa okrem Indonézie hojne pestuje aj v Indii, na Madagaskare, Zanzibare a niektorých afrických krajinách.
Ako jesť klinčeky?
Klinček má v kuchyni veľmi všestranné použitie, pridať ho môžete do mnohých sladkých a slaných pokrmov aj nápojov.
- Vôňa a chuť klinčekov veľmi ozvláštni ryžu. Ako najlepšie pripravovať ryžu ako prílohu ? Vložte do nej pri varení niekoľko celých klinčekov, ktoré zapichajte do polovice cibule.
- Veľmi dobrý je klinček tiež k zverine, využite ho napríklad pri rozmanitej príprave diviaka alebo v receptoch so srnčím mäsom .
- Vedeli ste, že klinček je jedným z kľúčových korení používaných pri výrobe klasickej bešamelovej omáčky? Pripravte si s jeho pomocou tú najlepšiu bešamelovú omáčku , ktorú potešíte vaše chuťové bunky.
- Klinček sa veľmi často používa v indickej kuchyni, oceníte ho napríklad pri príprave pokrmu tikka masala , kúskov marinovaného kurčaťa v kari omáčke.
- Využitie klinčekov nájde tiež pri príprave pochúťok na grilovanie, ľahko ním môžete ozvláštniť rozmanité mäsové marinády . Ďalšou možnosťou je pomocou celých klinčekov mäso pripravené na pečenie či grilovanie jednoducho prešpikovať.
- Ako upiecť chutný perník , keď vám doma došlo perníkové korenie? Zmiešajte klinčeky s ďalším aromatickým korením, ako je badián, škorica, kardamóm, nové korenie a muškátový oriešok.
- V dezertoch toto korenie skvele chutí najmä v spojení s jablkami či tekvicou. Vyskúšajte ho v receptoch na tekvicový koláč .
- Klinčekmi môžete oživiť aj rozmanité druhy polievok. Oceníte ho napríklad pri príprave cibuľových polievok , ale pridať ho možno aj do klasických vývarov.
- Ak máte radi vietnamskú kuchyňu, klinček využijete v receptoch na tradičnú polievku pho .
- Jedným z najbežnejších použití tohto aromatického korenia je ochucovanie horúcich nápojov, ako je varené víno či horúci jablkový mušt. Neobídete sa bez neho ani pri výrobe domáceho vaječného koňaku .
- V neposlednom rade ho pridať k ďalším ingredienciám na prípravu nakladaných uhoriek, omáčok a čatní.
Ako skladovať klinčeky?
Klinčeky by sa mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe, najlepšie na chladnom a tmavom mieste. Celé klinčeky si zachovajú svoju silu dlhšie ako mleté klinčeky, čerstvý vydrží približne rok, zatiaľ čo mletý klinček iba tri mesiace.
Čím nahradiť klinček?
Klinčeky sa v sladkých pokrmoch často používajú spolu so škoricou a muškátovým orieškom. Práve tieto dve korenia v pomere jedna ku jednej sa najčastejšie používajú ako náhrada klinčekov. Pokiaľ nemáte ani ich, možno pomerne dobre klinček nahradiť aj pomocou nového korenia.
Liečivé účinky klinčeka
V tradičnej medicíne sa klinček používa v indickej ajurvédskej medicíne a čínskej medicíne ako zahrievacia a povzbudzujúca látka. Aké pozitívne účinky má toto aromatické korenie na naše zdravie?
- Vysoký obsah antioxidantov – klinček obsahuje zlúčeninu zvanú eugenol, u ktorej bolo preukázané, že pôsobí ako prírodný antioxidant. Štúdia zistila, že eugenol zastavuje oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi päťkrát účinnejšie ako vitamín E, ďalší silný antioxidant.
- Protirakovinové účinky – niektoré výskumy naznačujú, že zlúčeniny obsiahnuté v klinčekoch môžu pomáhať chrániť pred rakovinou. Štúdia napríklad ukázala, že koncentrované množstvo klinčekového oleja spôsobilo bunkovú smrť u 80 % buniek rakoviny pažeráka alebo že eugenol podporuje bunkovú smrť buniek rakoviny krčka maternice.
- Antimikrobiálne účinky – klinček môže pomôcť zastaviť rast mikroorganizmov. Klinčeková silica zabíja tri bežné druhy baktérií, vrátane E. coli. Z podobných dôvodov sa používa aj v starostlivosti o pleť, napríklad pri problémoch s akné.
- Prospieva ústnej dutine – antibakteriálne vlastnosti klinčekov podporujú zdravie ústnej dutiny, zastavujú rast baktérií, ktoré prispievajú k ochoreniu ďasien. Eugenol je silným antiseptikom, a pre svoje dezinfekčné a analgetické účinky sa tak pridáva do ústnych vôd a zubných pást.
- Zlepšuje stav pečene – zlúčenina eugenol môže byť pre pečeň obzvlášť prospešná. Štúdia na zvieratách ukázala, že eugenol obsiahnutý v klinčekoch pomohol zvrátiť príznaky cirhózy pečene. Klinček má tiež vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomáhať predchádzať ochorením pečene vďaka svojej schopnosti prispievať k zníženiu oxidačného stresu.
- Reguluje hladinu cukru v krvi – výskumy ukazujú, že zlúčeniny obsiahnuté v klinčekoch môžu pomáhať udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Bolo zistené, že klinčeky a nigericín zvyšujú príjem cukru z krvi do buniek, zvyšujú sekréciu inzulínu a zlepšujú funkciu buniek, ktoré inzulín produkujú.
- Podporuje zdravie kostí – niektoré zlúčeniny obsiahnuté v klinčekoch pomáhajú zachovať kostnú hmotu. Štúdia na zvieratách zistila, že klinčekový extrakt s vysokým obsahom eugenolu zlepšuje niekoľko markerov osteoporózy a zvyšuje hustotu a pevnosť kostí. Klinček je tiež bohatý na mangán, minerál, ktorý sa podieľa na tvorbe kostí a je veľmi dôležitý pre ich zdravie.
- Znižuje výskyt žalúdočných vredov – žalúdočné vredy, známe aj ako peptické vredy, sú bolestivé rany, ktoré sa tvoria v sliznici žalúdka, dvanástnika alebo pažeráka. Najčastejšie sú spôsobené znížením ochrannej sliznice žalúdka, ktoré je spôsobené faktormi, ako je stres, infekcia a genetika. Esenciálny olej z klinčekov zvyšuje produkciu žalúdočného hlienu, ktorý funguje ako bariéra a pomáha predchádzať erózii žalúdočnej sliznice vplyvom tráviacich kyselín.
Nežiaduce účinky klinčeka
Hoci je klinček a klinčekový olej všeobecne považovaný za bezpečný pre lokálne použitie, zistilo sa, že pri požití ovplyvňuje rozmanitosť črevnej mikroflóry, a to kvôli citlivosti aj niektorých užitočných baktérií v črevnom biome na eugenol.
Všeobecne sa neodporúča požívať klinčekový olej vo veľkom množstve. Namiesto toho sa odporúča nanášať klinčekový olej na koži alebo ďasná alebo ho používať ako ústnu vodu. Zvláštnu pozornosť venujte tomu, aby ste zabránili požitiu klinčekového oleja malými deťmi.
Eugenol tiež spomaľuje zrážanie krvi a môže viesť k zvýšenému riziku krvácania. Klinčekov by sa tak mali vyhnúť ľudia s poruchami krvácania, ľudia, ktorí sa chystajú na operáciu, a ľudia užívajúci antikoagulačné lieky. Eugenol môže niekedy interagovať s liekmi, ako je napríklad warfarín.
Vzhľadom na to, že klinček vedie k zníženiu hladiny cukru v krvi, mali by sa mu tiež vyhnúť ľudia s hypoglykémiou.
Nutričné hodnoty, vitamíny a minerály v klinčekoch
Rovnako ako mnoho iných druhov korenia, je aj klinček pomerne kalorický. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že sa ho vždy používa len veľmi malé množstvo, nepredstavuje táto skutočnosť výrazný problém. V tabuľkách sú uvedené hodnoty pre jednu čajovú lyžičku alebo 2,1 gramu mletého klinčeka.
Kalórie | Bielkoviny | Tuky | Sacharidy | Vláknina |
5,75 kcal | 0,125 g | 0,273 g | 1,38 g | 0,712 g |
Z minerálnych látok je klinček bohatý najmä na mangán a horčík.
Draslík | Fosfor | Horčík | Mangán | Selén | Vápnik | Železo |
21,4 mg | 2,18 mg | 5,44 mg | 1,26 mg | 0,151 μg | 13,3 mg | 0,248 mg |
Klinček obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu K a niektoré vitamíny skupiny B.
Vitamín B1 | Vitamín B2 | Vitamín B3 | Vitamín B6 | Vitamín C | Vitamín K |
0,003 mg | 0,005 mg | 0,033 mg | 0,008 mg | 0,004 mg | 142 μg |
Klinčekový čaj
Okrem toho, že môžete klinčeky pridať do ďalších druhov čaju, ktoré vďaka nemu získajú výraznejšiu chuť i arómu, si možno čaj pripraviť tiež iba z klinčekov. Stačí 5-6 celých klinčekov zaliať približne 200 mililitrami horúcej vody a nechať približne 10 minút lúhovať. Tento nápoj je možné popíjať napríklad pri prechladnutí alebo žalúdočných nevoľnostiach. Okrem toho si ním možno vyplachovať ústnu dutinu či potierať problematické miesta na koži.
Ako žuť klinčeky?
Liečivých účinkov klinčekov môžete využiť nielen prostredníctvom konzumácie čaju, ale aj jednoduchým rozhryznutím klinčekov. V závislosti na osobných preferenciách môžete klinčeky opatrne rozžuť buď celý, obvykle sa odporúčajú dva kúsky klinčekov, alebo ho do úst vložiť už v mletej podobe. Nechajte ho chvíľku pôsobiť v ústach a potom ho zapite vodou.
Okrem toho je možné mletý klinček zmiešať tiež s malým množstvom ľanového či škoricového oleja. Žuvanie klinčekov sa odporúča na zvýšenie imunity, zlepšenie trávenia a zlepšenie zdravia ústnej dutiny.
Ďalšie využitie klinčekov
S klinčekmi sa stretneme aj v mnohých výrobkoch, kde by sme ho na prvý pohľad väčšinou nečakali.
- Klinčekové cigarety alebo kretky – v Indonézii sa klinčeky miešajú s tabakom a zo zmesi sa vyrábajú špeciálne cigarety či cigarky. Obvykle obsahujú 60 až 80 % tabaku a 20 až 40 % mletých púčikov klinčekov a klinčekového oleja. Niekedy sa pridáva aj ďalšie korenie, ako je rasca, škorica a muškátový oriešok. Názov kretky vychádza z praskajúceho zvuku, ktorý tieto cigarety po zapálení vydávajú.
- Worcestrová omáčka – klinček je jedným z korenín, ktoré dodáva špecifickú chuť tomuto slávnemu dochucovadlu, ktoré má v kuchyni veľmi univerzálne využitie. Používa sa na ochutenie rôznych druhov mäsa, omáčok, polievok, šalátov a je tiež súčasťou slávneho nápoja Bloody Mary.
- Zubné pasty a ústne vody – vzhľadom k pozitívnym účinkom klinčekov na stav ústnej dutiny sa často používa ako jedna zo zložiek zubných pást a ústnych vôd.
- Repelenty a odpudzovače hmyzu – výrazná aróma klinčekov odpudzuje hmyz, z tohto dôvodu sa tak pridáva do rozmanitých prírodných prípravkov proti hmyzu.
- Esenciálny klinčekový olej – sa používa v aromaterapii na uvoľnenie stresu.
- Pot pourri – spolu so škoricou, badiánom a kardamómom býva klinček často súčasťou vonných zmesí.