Citrónová a kvetinová chuť koriandra našla miesto v mnohých kuchyniach i srdciach po celom svete.
Jeh chuť je veľmi netradičná a mnoho ľudí ju naopak označuje za nepríjemnú a mydlovú.
Prečítajte si o tejto bylinke viac a zistite čím je tak výnimočná, aké benefity z nej je možné čerpať a do akých pokrmov ju pridať, aby ste podporili vašu imunitu.
Čo je to koriander?
Týmto slovom sa buď označuje korenie vyrobené z okrúhlych, žltohnedých semien rastliny alebo sa takto opisuje celá rastlina vrátane jej listov, stoniek, semien. Bylinka je príbuzná s petržlenom, mrkvou a zelerom.
Bylinku môžeme nájsť vo všetkých záhradkách po celom svete, vrátane Európy, Ázie, Afriky a Ameriky.
O pôvode rastliny je známe len málo, hoci sa všeobecne predpokladá, že pochádza zo Stredomoria a častí juhozápadnej Európy. Odborníci sa domnievajú, že jeho použitie siaha až do doby najmenej 5000 rokov pred naším letopočtom.
Bylina bola jednou z prvých, ktorá bola pestovaná americkými kolonistami v Massachusetts. A Francúzi v 17. storočí ho používali na výrobu likéru.
Aký je rozdiel medzi koriandrom a petržlenom?
Koriander aj petržlen sú dve bylinky, ktoré sa hojne v kuchyni používajú. Vzhľadom na ich vzhľadovú a chuťovú podobnosť mnoho ľudí nespozná rozdiel. Ale určité rozdiely nájdeme.
Listy petržlenu sú jasne zelenej farby, ktorá sa používa ako korenie v kuchyniach v oblasti Stredozemného mora, vrátane severnej Afriky a pobrežia Turecka, odkiaľ bylina pochádza. Má rastlinnú a bylinkovú chuť, ktorá ľahko pripomína mätu bez mentolu.
Koriander dodáva pokrmom štipľavú chuť, ktorá môže pripomínať citrusy alebo citrónovú trávu skríženú s príchuťou byliniek. Koriander je svojou chuťou veľmi špecifický a mnoho ľudí pripomína chuť mydla alebo umývacieho prostriedku.
Ako chutí koriander?
Listy koriandra by mali mať osviežujúcu, kyslú a citrusovú chuť.
Semená, ktoré možno použiť celé alebo mletá majú chuť viac zemitú, kyslú a ľahko sladkastú chuť s jemnými kvetinovými tónmi.
Zdravotné účinky koriandra
Túto bylinku je možné využiť nielen v kuchyni, taktiež je známa pre svoje liečivé vlastnosti. Tu je zoznam tých najdôležitejších:
Pomáha znížiť hladinu cukru v krvi
Semená, extrakt a olej z tejto byliny môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi.
Ľudia, ktorí majú nízku hladinu cukru v krvi alebo užívajú lieky na cukrovku, mali byť s jeho konzumáciou opatrní, pretože jeho účinky sú skutočne silné.
Bohatý na antioxidanty a posilňuje imunitu
Bylinka obsahuje niekoľko zlúčenín, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek a potenciálnemu vzniku rakoviny a spomaľujú rast buniek rakoviny pľúc, prostaty, prsníka a hrubého čreva.
Podporuje zdravie srdca
Bylinka dokáže znižovať rizikové faktory vedúce k srdcovým ochoreniam, ako je vysoký krvný tlak a hladiny zlého cholesterolu.
Podporuje zdravie mozgu
Veľa mozgových ochorení, vrátane Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby a roztrúsenej sklerózy, je spojených so zápalom. Protizápalové vlastnosti koriandra môžu chrániť pred týmito chorobami.
Podporuje trávenie a zdravie čriev
Olej extrahovaný zo semien môže urýchliť a podporiť zdravé trávenie.
Je skvelý do diéty
Všetky časti rastliny sú jedlé a dajú sa jednoducho pridať do vášho každodenného jedálnička a tým podporiť zdravie (pozri Na čo sa používa koriander?)
Ako koriander pestovať?
- Rastlinu vysaďte na jar po poslednom mraze alebo na jeseň.
- Nepestujte ju v letných horúčavách, pretože rastliny budú uvadať.
- Najlepšie je vybrať slnečné miesto, ktoré byline umožní, aby sa sama každé vegetačné obdobie obnovovala.
- Semená zasaďte do ľahkej, dobre odvodnenej pôdy a rozmiestnite ich 3 až 6 cm od seba.
- Počas klíčenia je dôležité udržiavať semená vo vlhkej pôde, preto nezabúdajte rastliny pravidelne zalievať.
- Sadenice pravidelne zalievajte po celú dobu vegetačného obdobia.
- Keď bylinke narastie stonka a semienka sa vysejú, rastlinu orežte.
- Veľké listy je možné z rastliny odrezávať jednotlivo. Pri menších listoch ich odrežte 1-1/2 až 2 palce nad korunou.
- Na zber semien z byliny odrežte hlavičky kvetov, keď rastlina začne hnednúť, a vložte ich do papierového vrecka. Vrecko so semenami zaveste, kým rastlina neoschne a semená nevyzerajú, tie potom môžete skladovať v uzavretých nádobách.
Na čo sa používa koriander?
Celé semená je možné pridať do pečiva, nakladanej zeleniny, nátierok, pečenej zeleniny a varpokrmom zo šošovky. Jemná oriešková chuť semienok koriandra funguje najlepšie v zmesiach s ďalším korením a pomáha spojiť komplexné chute.
Zahriatím sa zo semien uvoľní ich aróma, po ktorej je najlepšie semená rozomlieť a pridať do cestovín alebo rôznych ciest.
Listy sa najlepšie hodia na ozdobu polievky alebo do studených cestovinových šalátov, šošovky, salsy z čerstvých paradajok alebo ázijských jedál s rezancami.
Čerstvé lístky môžete tiež rozmixovať na pyré s cesnakom, arašidami, kokosovým mliekom a citrónovou šťavou a túto pastu pridať do burrita, salsy alebo marinády.
Korenie z koriandra je bežne používanou bylinkou pri varení a často sa používa v kombinácii s rascou a škoricou. Nájdete ho v egyptskom dukkah a garam masale v kombinácii s korením, ako je rasca, škorica a fenikel.
Korene bylinky sa používajú ako doplnok k ďalším koreniam do thajského karí . |
Listy bylinky, vďaka svojej špecifickej chuti sú ideálne do mexických sals a guacamole . |
Horúce vietnamské pho blanšíruje čerstvé lístky a dodáva mu typickú chuť. |
Domáce nakladané uhorky , Kde slaný nálev sa obvykle vyrába zo zmesi vody, octu a soli v kombinácii s korením, ako je koriander, kôpor a červenej papriky. (skúste aj naše recepty na domáce baranie rohy v láku ) |
Mrkvová polievka je vyrobená zo zmesi mrkvy, cibule a tejto bylinky. Zelenina sa orestuje, dusí a na koniec sa rozmixuje na hladkú a krémovú polievku. (pripravte si polievku z mrkvy podľa našich receptúr ) |
Egyptský dukkah je chutná zmes opečených orechov, semienok a korenia. Bežné prísady v tomto korení sú koriander, sezamové semienka, feniklové semienka, rasca, orechy (pistácie, kešu alebo píniové oriešky), soľ a čierne korenie. |
Marináda , ktorú možno použiť na grilovanie steakov, kurčaťa, rýb a zeleniny. Bežná zmes korenia zahŕňa koriander, rascu, cesnakový prášok, mletý zázvor, škoricu, korenie a papriku. ( v tomto článku sa prečítajte viac o marinovaní a vychutnajte si mäso pri letnom grilovaní ako nikdy) |
Čím sa dá koriander nahradiť?
Ak vám dochádzajú celé semienka koriandra, skúste ich nahradiť feniklom alebo rascou.
Ak nemáte k dispozícii semienko koriandra, nahraďte ho rovnakým množstvom rasce alebo feniklu alebo ich kombináciou.
Recept na domáci extrakt z koriandra
ako ste si mohli už prečítať najúčinnejšou formou na zlepšenie imunity a zdravia vášho tela je bylinný olej. Aby ste nemuseli utrácať peniaze, pripravili sme pre vás jednoduchý recept ako si ho vyrobiť v pohodlí domova a ušetriť nejakú tú kačku.
Čo budeme potrebovať
- 50 g listov koriandra
- 25 g plocholistej petržlenovej vňate
- 75 ml olivového oleja
- 75 ml rastlinného oleja
Postup
- Priveďte do varu veľký hrniec s osolenou vodou.
- Listy koriandra a petržlenu dajte do sitka a na 15 sekúnd ponorte do vriacej vody, vyberte a ihneď ich ponorte do misky s vodou naplnenou kockami ľadu.
- Bylinky sceďte, zabaľte do čistej utierky a jemne osušte.
- Nakrájajte ich nahrubo a vložte do mixéra s olivovým olejom.
- Mixujte, a potom pridajte rastlinný olej a pokračujte v mixovaní ďalšiu 1 minútu pri vysokej rýchlosti.
- Rozmixovanú zmes nalejte do kávového filtra a nechajte ju cez neho niekoľko hodín prekvapkať.
- Zvyšné pyré vyhoďte a olej umiestnite až na 2 dni do chladničky alebo ho až na 3 týždne zmrazte.
Skladovanie
Ak chcete listy bylinky skladovať, môžete ich zmraziť alebo sušiť.
Ak chcete listy zmraziť, vložte listy do uzatvárateľného vrecka a uložte ich do mrazničky.
Ako koriander usušiť?
Ak ich chcete usušiť, zviažte rastlinu do zväzku špagátom a zaveste ju na teplé miesto a čakajte do jej úplného vysušenia. Potom listy uložte do uzatvárateľného vrecka alebo nádoby.
Semená a mletý korenie skladujte vo vzduchotesných nádobách mimo dosahu svetla a tepla.
Čerstvá bylinka dlho nevydrží a budete ju musieť skladovať v chladničke. Jednou z metód je jej vložiť do bezpečne uzavretého plastového vrecka.