Typicky žlto-oranžovo sfarbená bylinka, ktorá dokáže posilniť vašu imunitu, ale aj zafarbiť oblečenie. Na takto širokom spektre využitia pracuje kurkuma!
Je to skvelý spoločník pre lepšie a zdravšie varenie.
V tomto článku sú popísané všetky výhody a nevýhody, tohto koreňa, zároveň vám prinášame široké spektrum receptov a využití, ktoré sa vám budú dozaista hodiť.
Čo je turmeric alebo kurkuma?
Kurkuma je členom rodiny zázvoru. Hoci pochádza z Indie a juhovýchodnej Ázie, jej korene sa používajú čerstvé aj sušené v kuchyniach po celom svete.
Jej charakteristická nechtíková oranžovo-žltá farba sa používa na ochutenie alebo farbenie karí, horčic, masla, syrov, tonikových nápojov a pečiva, ale môže byť tiež použitá ako farbivo na oblečení.
Čerstvý koreň kurkumy a sušený kurkumový prášok je možné jednoducho nájsť v obchodoch so zdravou výživou, špecializovaných predajniach s korením, potravinách ázijským sortimentom av supermarketoch.
Ako chutí kurkuma?
Prášok kurkumy, ktorý je výsledkom varenia, sušenia a mletia koreňa, má pižmovú vôňu, hlinitú a horčičnú chuť presýtenú jemným teplom korenia.
Surová kurkuma je o niečo jemnejšia vďaka obsahu vody, ktorý sa stále drží v koreni.
Zdravotné účinky kurkumy
Zdravotné prínosy kurkumy a kurkumínu (aktívna zložka obsiahnutá v kurkume) sú široko prijímané ako základný kameň ajurvédskej medicíny. Doplnky s kurkumou, obsahujúce viac ako 300 živín, ako je beta-karotén a vitamín C, plus draslík, zinok a množstvo ďalších, sú bežne predpisované mnohými západnými zdravotníckymi profesionálmi na rôzne choroby a celkové zdravie.
Protizápalové vlastnosti
Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam sa kurkumín osvedčil pri liečbe a prevencii zápalového ochorenia čriev. Kurkuma, najmä v kombinácii s čiernym korením, sa používa vo forme kapsúl na zmiernenie svalového napätia.
Zdravie kĺbov, srdca a kože
Bolo preukázané, že používanie kurkumy zmierňuje účinky reumatoidnej artritídy, reguluje krvný tlak a zrážanlivosť krvi, pomáha predchádzať zápalom vedúcim k srdcovým ochoreniam a udržuje žiarivú pleť.
Prevencia ochorení mozgu
Kurkumín stimuluje konkrétny proteín v mozgu. Bolo preukázané, že tento proteín vytvára nové spojenia v mozgu, posilňuje neuro-spojenie používané na prenos serotonínu a dopamínu vo vašom systéme, čo pomáha pri prevencii Alzheimerovej choroby.
Pomáha pri chudnutí
Ukázalo sa, že kurkuma znižuje rýchlosť rastu tukových buniek a všeobecne spomaľuje priberanie na váhe v dôsledku stresom vyvolaného kortizolu.
Znižuje príznaky alergie
Užívanie kurkumy znižuje príznaky sennej nádchy, ako je kýchanie, svrbenie a nádcha.
Na čo najlepšie užívať kurkumu?
- ako prevenciu proti rakovine
- má protizápalové účinky
- znižuje hladinu inzulínu a cholesterolu
- podporuje imunitný systém
- účinný dezinfekčný prostriedok
- zlepšuje a podporuje trávenie
- zabraňuje ochoreniu pečene
Na čo použiť kurkumu?
Čerstvý koreň kurkumy, rovnako ako kúsky čerstvého zázvoru, sa vyznačujú tenkou nepožívateľnou šupkou, ktorú možno ľahko zlúpnuť a odhaliť pomarančovo sfarbenú dužinu s jemnou, vláčnou konzistenciou.
- Varením s čerstvou kurkumou získate viac jej živej, korenistej esencie. Najlepšie je takto používať kurkumu do džúsov, smoothies a vývarov.
- Sušená kurkuma, je skvelým spôsobom, ako okamžite pridať farbu a výraznú zemitú chuť k pokrmom, ako je pečienka, ryža alebo miešané vajcia.
- Niektoré štúdie zistili, že zdravotné prínosy kurkumy sú najúčinnejšie v kombinácii s tukom, ako je olivový olej alebo kokosový olej či mlieko, takže pridajte štipku do svojho budúceho kokosového karí alebo šalátového dresingu, aby ste z nej získali čo najviac.
Použitie kurkumy v kuchyni
Kurča s kurkumou – mletou kurkumou potrite kuracie stehná alebo kuracie prsia s kožou, než ich dochutíte soľou a korením a orestujete. Kurkuma môže tiež dodať jemnú arómu vášmu kuraciemu vývaru s rezancami. Alebo si ju vychutnajte vnašich receptoch na korenenú Tikka Masalu . |
Kurkumové smoothie – do mixéra so 120 ml mandľového mlieka, pridajte ½ lyžičky mletej alebo čerstvej kurkumy, 60 g mrazeného manga, 60 g mrazeného ananásu, 1 mrazený banán a 1 lyžičku konopných semienok. Rozmixujte do hladka. Inšpirujte sa ďalšími receptami na mangové smoothie . |
Koreňová zelenina s pečenou kurkumou – pridajte zeleninu, ako sú nakrájané sladké zemiaky alebo mrkva k ½ lyžičke mletej kurkumy, 1 lyžičke semienok rímskej rasce a trošku olivového oleja, dochuťte soľou a čiernym korením. Pečte v rúre pri 180 °C, kým nie je zelenina prepečená a chrumkavá. Podávajte so smotanovou omáčkou tahini. |
Čerstvú alebo sušenú kurkumu môžete tiež pridať do miešaných vajec, vyprážaných hranolčekov, polievok, džúsov alebo týchto pšenohových knedlí . Stačí ju skombinovať s tukom a čiernym korením a získate zdravú zlatú baňu. |
Tipy na recepty s kurkumou
- Pridajte ju do restovanej zeleniny a vyprážaných zeleninových placiek
- Použite štipku kurkumy do miešaných vajec alebo tofu zmesi
- Premiešajte s pečenou zeleninou
- Pridajte ju k ryži
- Použite ju do polievok
- Rozmixujte v smoothie
- Urobiť čaj
Nápoj z kurkumy
Ďalším spôsobom, ako ľahko užívať kurkumu v prášku, je zamiešať ju do vášho obľúbeného horúceho nápoja. Chuť sa hodí obzvlášť dobre k čaju chai, ale určite si ju môžete primiešať aj do kávy.
- Pridajte ½ lyžičky do horúcej vody. Len si uvedomte, že kurkuma sa s tekutinou veľmi dobre nezmieša, pretože je rozpustná v tukoch.
- Vložte ½ lyžičky kurkumy v prášku (alebo 1 1/2 lyžičky čerstvo nastrúhanej kurkumy) do nádoby francúzskeho lisu. Zalejte 1 šálkou vriacej vody. Nechajte 5 minút lúhovať a zatlačte čerpadlo dole. Tým sa odstráni veľké množstvo častíc kurkumy, takže na dne šálky nebudete mať ten sediment.
Nežiaduce účinky kurkumy
Kurkuma obsahuje asi 2% šťavelanu. Pri vysokých dávkach to môže prispievať k obličkovým kameňom.
Navyše nie všetky komerčné kurkumové prášky sú čisté. To znamená, že boli pridané lacnejšie a potenciálne toxické prísady, ktoré nie sú uvedené na etikete. Štúdie odhalili, že kurkuma v prášku môže obsahovať plnivá, ako je maniokový škrob alebo jačmenná a pšeničná alebo ražná múka.
Konzumácia kurkumy, ktorá obsahuje pšeničnú, jačmennú alebo ražnú múku, môže spôsobiť nežiaduce príznaky u ľudí s intoleranciou lepku alebo celiakiou.
Niektoré prášky z kurkumy môžu mať aj vysoký obsah olova, ťažkého kovu, ktorý je obzvlášť toxický pre nervový systém.