Mangold, zdravím nabitá zelenina podobná špenátu. Prečo ním oživiť svoj jedálniček?

Keď sa povie listová zelenina, väčšine z nás sa vybaví predovšetkým hlávkový šalát.

V obchodoch aj na záhradách sa ale môžeme stretnúť aj s ďalšími zástupcami.

Jedným z čoraz obľúbenejších je mangold.

Že ste o ňom ešte nepočuli?

Prekvapuje nielen svojou lahodnou chuťou, ale aj vysokým obsahom mnohých vitamínov a minerálov.

Jeho rozmanité farebné varianty sú oživením pre mnoho pokrmov.

Objavte s nami tajomstvo mangoldu!

Čo je mangold?

Mangold je, podobne ako špenát, hlávkový šalát, rukola alebo čakanka, zástupcom listovej zeleniny. Aj keď svojím vzhľadom je najviac podobný práve špenátu, z botanického hľadiska má ale najbližšie k repe. Spoločne totiž patria do rovnakého rodu čeľade láskavcovitých rastlín. Aj keď sa obvykle konzumujú iba listy mangoldu, jedlý je aj jeho koreň.

S mangoldom, po latinsky beta vulgaris var. cicla, sa dá stretnúť v mnohých rozmanitých farebných odrodách, v závislosti od celkového vzhľadu rastliny sa obvykle rozlišujú dva druhy:

  • mangold listový – má hladké či kučeravé listy s úzkymi stopkami, vzhľadom pripomína špenát

  • mangold stopkatý – má listy s mohutnými zosilnenými stopkami, vzhľadom pripomína pekinskú kapustu

Okrem názvu mangold sa ľudovo tejto zelenine prezýva aj množstvo ďalších pomenovaní, napríklad rímsky či egyptský špenát, prípadne tiež rímsky kel.

Mangold stopkatý pripomínajúci pekinskej kapusty.
zdroj: gardenerspath.com

Ako vyzerá mangold?

Konkrétny vzhľad mangoldu, presnejšie farba jeho listov či stopiek, záleží na odrode. Všeobecne ide o rastliny s bujnou listovou ružicou, ktoré dorastajú do výšky okolo 50 cm. Ich listy sú pretiahnuté, lesklé, niekedy hladké, inokedy kučeravé.

Sfarbenie listov môže byť veľmi variabilné, listy môžu byť nielen v rôznych odtieňoch zelenej farby, ale tiež fialovej či žltozelené. Rozmanité farby, od bielej cez žltú a oranžovú až po červenú či vínovú, môžu mať tiež stopky a žilnatina listov.

Žlté a červené varianty mangoldu listového.
zdroj: wildroseheritageseed.com

Ako chutí mangold?

Listy mangoldu sa v kuchyni spracovávajú podobne ako špenát. Jeho chuť je ale odlišná, jemnejšia a mnohým ľuďom mierne pripomína orechy. Je to dané skutočnosťou, že listy mangoldu obsahujú menšie množstvo kyseliny šťaveľovej.

Silné stonky mangoldu stopkatého pripomínajú špargľu. Pokiaľ sa rozhodnete ochutnať aj koreň mangoldu, očakávajte chuť podobnú kombinácii repy a kalerábu. Pripravte sa na to, že koreň býva často veľmi tvrdý a drevnatý.

Nutričné hodnoty, vitamíny a minerály v mangolde

Mangold je veľmi bohatý na rozmanité živiny, predovšetkým prospešné rastlinné zlúčeniny, vitamíny a minerály. Okrem toho má veľmi nízky obsah kalórií. Zaujímavé je porovnanie mangoldu s ostatnými bežnými druhmi listovej zeleniny.

Mangold
100 g
Špenát
100 g
Hlávkový šalát 100 g Rukola
100 g
Čakanka
100 g
Energia 19 kcal 23 kcal 14 kcal 25 kcal 23 kcal
Voda 92,7 g 91,4 g 95,6 g 91,7 g 93,1 g
Sacharidy 3,74 g 3,63 g 2,97 g 3,65 g 4,48 g
Bielkoviny 1,8 g 2,86 g 0,9 g 2,58 g 1,43 g
Tuky 0,2 g 0,39 g 0,14 g 0,66 g 0,25 g
Vláknina 1,6 g 2,2 g 1,2 g 1,6 g 0,9 g

Z minerálnych látok vyniká predovšetkým vysokým obsahom vápnika, železa a horčíka. Z vitamínov je bohatý na celú škálu vitamínov skupiny B, betakarotén a vitamín C.

Mangold
100 g
Špenát
100 g
Hlávkový šalát 100 g Rukola
100 g
Čakanka
100 g
Betakatorén 3650 μg 5630 μg 299 μg 1420 μg 16 μg
Vitamín B1 0,04 mg 0,078 mg 0,041 mg 0,044 mg 0,016 mg
Vitamín B2 0,09 mg 0,189 mg 0,025 mg 0,086 mg 0,028 mg
Vitamín B3 0,4 mg 0,724 mg 0,123 mg 0,305 mg 0,255 mg
Vitamín B5 0,172 mg 0,065 mg 0,091 mg 0,437 mg 0,269 mg
Vitamín B6 0,099 mg 0,195 mg 0,042 mg 0,073 mg 0,057 mg
Vitamín C 30 mg 28,1 mg 2,8 mg 15 mg 8 mg
Draslík 379 mg 558 mg 141 mg 369 mg 302 mg
Fosfor 46 mg 49 mg 20 mg 52 mg 40 mg
Horčík 81 mg 79 mg 7 mg 47 mg 13 mg
Sodík 213 mg 79 mg 10 mg 27 mg 22 mg
Vápnik 51 mg 99 mg 18 mg 160 mg 19 mg
Zinok 0,36 mg 0,53 mg 0,15 mg 0,47 mg 0,62 mg
Železo 1,8 mg 2,71 mg 0,41 mg 1,46 mg 0,57 mg

Na čo je dobrý mangold?

Vzhľadom na obsah mnohých zdraviu prospešných látok je konzumácia mangoldu odporúčaná napríklad na posilnenie imunitného systému a vďaka vysokému obsahu železa tiež pre osoby, ktoré trpia chudokrvnosťou. Aké ďalšie pozitíva mangold nášmu organizmu prináša?

  • Tráviaca sústava – vláknina je základná živina, ktorá má v tele mnoho dôležitých funkcií. Napríklad vyživuje prospešné črevné baktérie, podporuje pravidelnú stolicu a pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu. Jednoduchá šálka vareného mangoldu poskytuje asi 4 gramy vlákniny.

  • Regulácia hladiny cukru v krvi – potraviny s vysokým obsahom vlákniny pomáhajú spomaľovať trávenie. Tým sa znižuje rýchlosť vstrebávania cukru do krvného obehu, a preto pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Vláknina tiež pomáha znižovať inzulínovú rezistenciu, čo je stav, keď bunky prestávajú reagovať na inzulín. Inzulínová rezistencia je spojená s vyšším rizikom cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a obezity.

  • Antioxidanty – mangold má vysoký obsah antioxidantov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu viesť k niektorým ochoreniam. Nájdeme v ňom niekoľko flavonoidných antioxidantov, vrátane kvercetínu, kaempferolu, rutínu a vitexínu. Kaempferol je silná protizápalová zlúčenina, ktorá môže mať aj protirakovinové účinky. Štúdia zistila, že kaempferol pôsobí na bunky rakoviny pankreasu tak, že vyvoláva bunkovú smrť a znižuje rast rakovinových buniek.

  • Kardiovaskulárne ochorenie – výskum ukazuje, že vitexín, ďalší flavonoid obsiahnutý v mangolde, môže pomáhať predchádzať srdcovým ochoreniam tým, že znižuje krvný tlak, obmedzuje zápal a blokuje tvorbu krvných zrazenín. Mangold je tiež vynikajúcim zdrojom draslíka a horčíka, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu krvného tlaku.

  • Regulácia hmotnosti – konzumácia zeleniny s vysokým obsahom vlákniny, ako je mangold, môže zvýšiť pocit sýtosti po jedle, čo môže znížiť riziko prejedania. Pridanie tejto nízkokalorickej, na živiny bohatej zelenej zeleniny do vášho jedálnička môže byť prospešné, pokiaľ sa snažíte udržať si nízku váhu.
Farebné stonky mangoldu v pohári a predtým aj s listami v záhone.
zdroj: thekitchn.com

Mangold v kuchyni

Všeobecne možno povedať, že mangold listový má v kuchyni podobné uplatnenie ako špenát a mangold stopkový je možné použiť namiesto špargle. Využijete ho v studenej aj teplej kuchyni. Pred spracovaním je nutné mangold jemne, ale dôkladne umyť.

Pri tepelnej úprave majte na pamäti nielen to, že stonky mangoldu potrebujú viac času ako listy, ale aj to, že čím dlhšie mangold varíte, tým viac šedne. Z tohto dôvodu sa tak často odporúča listy mangoldu najskôr blanšírovať alebo rýchlo povariť a schladiť, podobne ako to robíme napríklad v prípade kelu.

Ako pripraviť mangold?

  • Zjednodušene sa dá povedať, že akonáhle vidíte nejaké recepty so špenátom , môžete popustiť uzdu fantázii a špenát nahradiť mangoldom.

  • Dusený mangold sa skvele hodí ako ľahká a zdravá príloha k mnohým mäsovým aj rybím pokrmom. Chutné je tiež spojenie mangoldu s rôznymi druhmi syrov, často sa s nimi zapeká.

  • Najmä listy mladého mangoldu je možné v surovej podobe použiť pri príprave rozmanitých zeleninových šalátov. Skvele chutia napríklad v kombinácii s paradajkami a paprikami.

  • Mangold si veľmi dobre rozumie aj so strukovinami. Vyskúšajte ho napríklad v šalátoch, najčastejšie sa kombinuje s cícerom či šošovkou.

  • Ak máte radi polievky, môžete mangold ľahko využiť ako jednu z ingrediencií. Z mangoldu v spojení s ďalšími druhmi zeleniny je možné pripraviť veľmi chutná krémová polievka, inšpirovať sa môžete v receptoch na špenátovú polievku .

  • Podobne je možné pripraviť aj omáčka z mangoldu, cibule, cesnaku a smotany, ktorá sa podáva hovädzím mäsom a zemiakmi.

  • Silné stonky řapíkatého mangoldu možno pripraviť varené na pare, dusené, alebo dokonca aj vyprážané. Inšpiráciu môžete nájsť v receptoch na špargľové pochúťky .

  • Pochúťkou sú aj na kúsky nakrájané zapečené stonky mangoldu, ktoré pred vložením do rúry iba posolíte a pokvapkáte olivovým olejom. Po 15 minútach pečenia pri 200 ° C ich posypte parmezánom a ešte ľahko zapečte.

  • Ako prílohu alebo zmes na cestoviny môžete pripraviť restovaný mangold s cibuľkou a cesnakom zaliaty smotanou.

  • V neposlednom rade spoločne s ďalšími semienkami, orechmi a bylinkami môžete mangold použiť na prípravu domáceho pesta .
Listy mangoldu zapekané s paprikou a syrom.
zdroj: fountainavenuekitchen.com

Skladovanie mangoldu

Podobne ako väčšina listovej zeleniny aj mangold pomerne rýchlo podlieha skaze. Zabalený vo vlhkej utierke vydrží v chladničke iba okolo troch dní. Z tohto dôvodu ho v čase zberu na záhradkách mnoho ľudí zamrazuje. Pred zamrazením je opäť vhodné mangold krátko blanšírovať, následne môžeme zamraziť celé alebo na kúsky nakrájané listy.

Pestovanie mangoldu

Mangold (Beta vulgaris var. cicla) je dvojročná rastlina z čeľade láskavcovitých, do ktorej patrí aj špenát či repa. Ide o prastarú zeleninu, ktorá pochádza pôvodne zo Stredomoria, pravdepodobne zo Sicílie. V dobe stredoveku patril v Európe medzi najobľúbenejšiu zeleninu, neskôr bol ale vytlačený špenátom.

V súčasnej dobe sa pestuje predovšetkým v krajinách južnej Európy av Spojených štátoch amerických. Pokiaľ sa rozhodnete na záhrade vypestovať vlastný mangold, iste vás poteší, že ide o pomerne nenáročnú rastlinu. V prípade, že nemáte záhradu, môžete si vypestovať mangold v kvetináči, napríklad na balkóne.

Mangold s červenými a oranžovými stopkami pestovaný v kvetináči.
zdroj: gardenerspath.com

Kedy vysadiť mangold?

Pred vysiatím mangoldu je vhodné pridať do pôdy malé množstvo kompostu. Doba výsevu závisí od toho, kedy chceme mať vlastný čerstvý mangold k dispozícii. Všeobecne platí, že vo februári zasievame semienka do skleníka či doma do kvetináčov, aby sme si predpestovali sadeničky, ktoré v apríli presádzame do záhona tak, aby sme mohli v lete žať.

Pri sadení do záhonov je nutné nechať medzi jednotlivými riadkami dostatočný priestor. Pri listovom mangoldu aspoň 30 cm, pri stopkatom až 50 cm. Počas rastu mangold vyžaduje pravidelnú zálievku. Ak chcete žať ešte na jeseň, zasajte až na začiatku leta.

Po odrezaní listov rastlina čoskoro rastie listmi novými, a všeobecne je tak doba zberu mangoldu kedykoľvek od mája do septembra. Rastliny väčšinou zničia až prvé mrazíky. Nutné je odstraňovať stonky s kvetmi, aby sa rastlina zbytočne nevysilovala.

Obľúbenými odrodami pre domáce pestovanie sú napríklad Rhubar Charb so zelenými listami a fialovými stopkami alebo Bright Yellow F1 so žltými stopkami a zelenými listami.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)