Smil taliansky alebo bylinka 2 v 1, ktorú jednoducho nahradíte maggi aj kari

Na prvý pohľad nenápadná rastlinka, ktorá ale dodá intenzívnu chuť polievkam, mäsu aj šalátom.

Pre jej špecifickú arómu sa jej ľudovo prezýva maggi alebo tiež kari bylinka.

Smil taliansky nie je ale iba korením, využíva sa tiež ako liečivka.

Pri akých problémoch uľaví?

Jeho drobné žlté kvietky možno tiež ľahko usušiť ako slamienku.

Vydajte sa s nami po stopách tejto zaujímavej rastliny.

Čo je smil taliansky?

Smil taliansky (Helichrysum italicum) je odolná bylinka so silne aromatickými listami, ktoré sa používajú ako korenie. Hoci vonia podobne ako karí, z tohto dôvodu sa jej ľudovo hovorí karí bylinka, nie je z botanického hľadiska príbuzná s Murraya koenigii čiže karí stromom. V Čechách sa jej hovorí tiež maggi bylinka či prírodná maggi, dôvodom je podobnosť jej arómy s rovnomenným tekutým dochucovadlom.

Z botanického hľadiska patrí smil taliansky do čeľade hviezdnicovité, pôvodne pochádza z oblasti Stredozemia, pravdepodobne z Turecka. Kvitne drobnými žltými kvetmi, ktoré sa často používajú ako slamienky, pretože si aj po usušení zachovávajú svoju farbu.

Ako korenie sa maggi bylinka používa najmä v talianskej a francúzskej kuchyni, predovšetkým na dochutenie pečeného mäsa, rýb, polievok či šalátov. Je možné ho používať čerstvý aj sušený. Okrem kulinárstva sa využíva aj pri výrobe parfémov av liečiteľstve.

Kvitnúce rastlina smilu talianskeho.
zdroj: langolodeipaciughi.blogspot.com

Druhy smilu

Okrem smilu talianskeho sa môžeme stretnúť s niekoľkými ďalšími druhmi, ktoré sa mu svojím vzhľadom aj použitím v mnohom podobajú. K najznámejším patrí:

  • Smil taliansky (Helichrysum italicum) – používa sa ako korenie, liečivá bylinka aj dekorácia.

  • Smil piesočný (Helichrysum arenarium) – ako značí názov, svedčí mu piesková pôda a veľmi suché a teplé prostredie. Oproti smilu talianskemu má menej lístkov a jeho kvety sú drobnejšie. Divo rastie vo voľnej prírode.

  • Smil stopkatý (Helichrysum petiolare) – často sa pestuje ako previsnutá rastlina v zavesených kvetináčoch, jeho lístky sú väčšie a majú vajcovitý tvar, kvety môžu mať rôzne farby.

Ako vyzerá smil taliansky?

Zjednodušene povedané na prvý pohľad táto bylinka svojimi úzkymi striebristo zelenými listami pripomína rozmarínu či levanduľu. Ide o stále zelenú rastlinu, ktorá má podobu malého kríka. Dorastá do výšky okolo šesťdesiatich centimetrov, v letných a jesenných mesiacoch kvitne malými žltými kvetmi.

Ako chutí smil taliansky?

Intenzívna korenistá aróma dala vznik ľudovým prezývkam kari či maggi bylinka. Chuť smilu talianskeho je ľahko horkastá, mierne pripomína palina či šalvia. Z tohto dôvodu je vhodné pri varení používať iba malé množstvo listov či výhonkov a pred konzumáciou ich z pokrmov odstrániť.

Pohľad na striebristé listy smilu talianskeho zblízka.
zdroj: gardenersworld.com

Ako používať smil taliansky pri varení?

Ako už napovedá prezývka maggi či karí bylinka, smil taliansky je možné pri varení používať do všetkých pokrmov, do ktorých by ste použili maggi či karí korenie. Nezabudnite, že menej znamená viac, a vždy používajte len niekoľko lístkov či malú vetvku, inak vám bylinka prekryje všetky ostatné chute.

  • Veľmi jednoducho je možné túto bylinku pridať do ryžových pokrmov. Variant receptov na rizoto , ktoré môžete usmielm talianskym ozvláštniť, existuje mnoho, mäsových i bezmäsitých.

  • Vetvku maggi bylinky môžete využiť pri varení celého radu polievok, oživte jej recepty na zemiačiku .

  • Na Veľkú noc môžete maggi bylinkou oživiť vašu obľúbenú plnku. Viete, ako pripraviť najlepšiu plnku ? Použite do nej čo najviac čerstvých byliniek, napríklad pažítku, žihľavu, petržlenovú vňať, šalviu, oregano či tymián.

  • Sušený smil možno zmiešať so soľou a vznikne veľmi aromatická bylinková soľ.

  • V neposlednom rade ho môžete veľmi jednoducho použiť o ozvláštnení receptov s vajcami .
Bylinková soľ pripravená zo smilu talianskeho s ingredienciami.
zdroj: casafacile.it

Vlastné domáce maggi

Pokiaľ necháte vetvičky smilu lekárskeho približne dva týždne lúhovať v oleji a potom dochutíte malým množstvom cukru, jednoducho si vyrobíte vlastné domáce maggi, ktoré môžete veľmi ľahko použiť na dochutenie celého radu pokrmov, od polievok cez omáčky až po mäso.

Sirup zo smilu

Na ochutenie nápojov či sladkostí si možno vyrobiť aj sirup. Priveďte do varu 500 mililitrov vody, vhoďte do nej vylúhovať vetvičky smilu a potom pridajte 200 gramov cukru.

Sušenie a skladovanie

Ako korenie je možné maggi bylinku používať v čerstvej aj sušenej podobe. Čerstvá forma má intenzívnejšiu arómu i chuť, odporúča sa strihať ju najmä po daždi. Pokiaľ chceme mať bylinku po ruke aj v zimných mesiacoch, stačí výhonky či lístky usušiť a uchovávať vo vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste.

Ďalšie využitie smilu talianskeho

Okrem varenia môžete túto rastlinku využiť aj ďalšími spôsobmi. Vzhľadom na to, že si jeho drobné žlté kvietky uchovávajú svoju žiarivú farbu aj po usušení, používa sa ako slamienka v rozmanitých dekoráciách. Najvhodnejšie je sušiť ich v tieni, zavesené kvetom dole.

Intenzívna aróma smilu odpudzuje hmyz. V minulosti sa preto jeho vetvičky umiestňovali do šatníkových skríň ako ochrana pred mólami alebo sa vešali na balkóny či do okien, kde slúžili ako prirodzená ochrana pred komármi.

Esenciálny olej zo smilu

Destiláciou kvetov talianskeho smilu sa získava esenciálny olej, ktorý sa používa v aromaterapii aj kozmetike, pridáva sa do masážnych, kúpeľových i pleťových produktov. Podľa povestí pomáhal v regenerácii tela i mysle už Odyseovi.

Esenciálny olej zo smilu sa často dodáva už zriedený ako krém, ktorý môžete použiť priamo na pokožku. Pokiaľ sa jedná o čistý esenciálny olej, zrieďte ho pred použitím nosným olejom. Môžete tiež použiť difuzér a inhalovať „hmlu“. Esenciálny olej nie je vhodný na konzumáciu.

Fľaštička s olejom pripraveným z kvetov talianskeho smilu.
zdroj: melarossa.it

Čaj zo smilu

Z čerstvých aj sušených lístkov maggi bylinky je možné pripraviť aj čaj. Z hľadiska intenzívnej chuti a arómy sa používa len malé množstvo, ktoré sa často kombinuje s lístkami mäty. Ich zmes prelejte horúcou vodou a nechajte niekoľko minút lúhovať. Po scedení môžete čaj ochutiť citrónom a medom. Čaj sa najčastejšie pije pri problémoch s dýchaním, za účelom prečistenia priedušiek.

Na čo je dobrý smil taliansky?

Smil taliansky sa už po stáročia používa aj ako liečivka. Vykonané štúdie sa zaoberajú najmä účinkami esenciálneho oleja, ktorý pôsobí protizápalovo a antibakteriálne.

  • Alergia – smil taliansky zmierňuje príznaky alergie, najmä kontaktnej dermatitídy, čo je typ alergickej vyrážky spôsobenej kontaktom s alergénom.

  • Prechladnutie a kašeľ – antimikrobiálne vlastnosti esenciálneho oleja pomáhajú v boji proti prechladnutiu a kašľu. Najlepším spôsobom liečby prechladnutia a kašľa je inhalácia.

  • Kožné problémy a hojenie rán – smil taliansky je všeobecne protizápalový, a preto môže byť schopný liečiť zápaly kože a napomáhať rýchlejšiemu hojeniu rán. Odporúča sa napríklad na problém s akné. Okrem toho spomaľuje alebo zastavuje rast celého radu baktérií, ktoré spôsobujú infekcie.

  • Zažívacie problémy – esenciálny olej sa tradične používa na liečbu širokej škály zažívacích ťažkostí, ako sú bolesti žalúdka, nadúvanie, poruchy trávenia, reflux aj zápcha. Obsahuje tiež látky podporujúce tvorbu žlče a činnosť pečene.

  • Zápaly svalov a kĺbov – štúdie naznačujú, že esenciálny olej môže byť schopný znížiť zápal svalov a kĺbov, ako je artritída alebo reumatizmus, ak sa votrie do postihnutej oblasti.

  • Nespavosť – aróma smilu talianskeho má upokojujúce a regeneračné účinky. Z tohto dôvodu sa z neho tiež vyrábajú vankúšiky, ktoré pomáhajú pri nespavosti.

Pestovanie smilu talianskeho

Pokiaľ vás využitie smilu talianskeho zaujalo, môžete si ho pomerne jednoducho vypestovať aj na vašej záhrade. Vzhľadom na jeho stredomorský pôvod sa mu darí najmä v suchých oblastiach s kamenitou pôdou. Pokiaľ máte v záhradke napríklad slnečnú skalku či kamenistú cestičku, budú pre neho najlepším miestom. Pestovať ho ale môžete aj vo väčšom kvetináči.

Smil taliansky rastúci v kvetináči.
zdroj: rhsplants.co.uk

Dôležité je nepreháňať to so zalievaním, pri premokrení je náchylný na pleseň. V zimných mesiacoch je nutné chrániť ho pred mrazom. Z tohto dôvodu sa odporúča pestovať ho ako letničku alebo ho v zime preniesť do interiéru alebo do skleníka. Množiť môžete smil taliansky buď pomocou rezňov, alebo zo semien.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)