Sladká stévia je skvelou možnosťou, ako nahradiť vo svojom živote cukor. Ale je naozaj zdravá?

Stévia je rastlina, z ktorej získavame silné sladidlo.

Prírodné sladidlo neobsahuje mnoho kalórií.

Skvele sa hodí pre každého, kto chcete schudnúť.

Konzumovať ho môžu aj diabetici.

Čo sa skrýva v tomto jedinečnom produkte?

Pozrime sa na všetko dôležité, čo musíte poznať!

Čo je stévia?

Stévia patrí medzi najúžasnejšie potraviny na svete. Obsahuje totiž nulové kalórie!

Sladidlo stévie sa vyrába z glykozidov steviolu. To je zlúčenina, ktorú obsahujú listy tejto rastliny. Výsledný produkt je 200 až 300-krát sladší ako cukor, ale pritom neobsahuje žiadne kalórie.

Koľko stévie namiesto cukru? Denná dávka cukru by mala byť 131 gramov, čo môžete nahradiť 0,5 gramami stévie.

Stévia sa radí do čeľade rastlín Asteraceae a jej príbuznými sú margarétky alebo ambrózie. Prirodzene sa nachádza v Novom Mexiku, Arizone, Texase, Paraguaji alebo Brazílii.

História

Stévia bola objavená talianskym botanikom menom Moises Santiago Bertoni. Ten ju objavil na konci 19. storočia v Paraguyai. Miestny kmeň obyvateľov zvaných Guarani rastlinu využívali po stáročia v prírodnom liečiteľstve.

Domorodci využívali listy rastliny na popáleniny, koliky, žalúdočné problémy alebo ako antikoncepciu. Okrem toho sa ich ale tiež konzumovali ako sladkosť.

Botanikovi trvalo asi 10 rokov, kým objavil samotnú rastlinu v prírode. Čoskoro potom sa začala stévia pestovať a žať ako bežne dostupná rastlina.

Pestovanie stévie

Stévia patrí medzi rastliny, ktoré môžete pestovať na záhrade alebo v kvetináči. Vďaka tomu budete mať k dispozícii sladké čerstvé listy, kedykoľvek budete potrebovať.

V kuchyni ich môžete použiť čerstvé aj sušené.

Pozrime sa na jednoduchý spôsob, ako si rastlinu vypestovať doma:

  • Stéviu vysaďte na jar, až ustanú všetky mrazy.
  • Rastliny zasaďte v rozostupoch asi 45 centimetrov od seba. Ak použijete kvetináč, budete potrebovať nádobu s priemerom 30 centimetrov.
  • Rastlina miluje slnko a bohatú, priepustnú pôdu s pH od 6,7 do 7,2.
  • Hnojivo musíte používať pravidelne. Zvoľte rastlinné hnojivo rozpustné vo vode.
  • Zalievajte vždy vo chvíli, keď budú vrchné 2 centimetre pôdy suché. Inak rastlinu nezalievajte, inak uhnijú jej korene.

Úroda a skladovanie

Listy sladkej rastliny môžete žať vo chvíli, keď budú dostatočne veľké na použitie. Najlepšiu chuť majú počas jesenných mesiacov a pred rozkvetom rastliny.

Použiť môžete čerstvé listy stévie, alebo ich usušiť. V sušenej podobe vám vydržia po mnoho mesiacov a chutia tiež veľmi sladko. Ako ich usušiť?

  • Listy rastliny rozložte na látku za suchého a slnečného dňa.
  • Nechajte listy sušiť po dobu minimálne jedného dňa (cez noc ich preneste dovnútra).
  • Použiť môžete aj sušičku na potraviny, ak ju máte doma. Až budú listy suché a chrumkavé, môžete ich rozdrviť a získať sušené korenie.
  • Sušené listy alebo prášok skladujte vo vzduchotesnej nádobe, aby sa k surovine nedostala vlhkosť.
kvitnúca rastlina stévia
Zdroj: pixabay.com

Ako použiť stéviu v kuchyni?

Ak sa rozhodnete pre domáce pestovanie tejto rastliny, môžete využiť jej čerstvé listy.

Ako stévia chutí? Ľudia opisujú jej chuť ako úplne sladkú. Vďaka tomu, že je toto sladidlo oveľa silnejšie ako cukor, má trochu inú chuť. V každom prípade je ale stévia neuveriteľne sladká.

Listy môžete jednoducho pridať do nápojov, čaju alebo malinovky ako sladidlo. Pridať ich ale môžete aj do omáčok namiesto cukru.

Vynikajúci je aj bylinkový čaj, ktorý získate po zaliatí listov vriacou vodou.

Čerstvé listy sú menej sladké alebo sušené listy alebo samotné sladidlo. Aj napriek tomu sú sladšie ako cukor, takže s tým musíte počítať pri dávkovaní.

Dobrou správou je, že ju môžete jednoducho použiť namiesto cukru prakticky do čohokoľvek, čo pripravujete.

Úžasne chutí v dezertoch, napríklad v kokosových guličkách na mnoho spôsobov. Pridať ju ale môžete tiež do rannej ovsenej alebo pohánkovej kaše , ktorým dodá jedinečnú sladkosť bez pridania zbytočného množstva kalórií.

V obchode nájdete aj sirup zo stévie, ktorý si môžete vyrobiť z listov rastliny aj doma. Použitie sirupu je veľmi jednoduché. Funguje ako tekuté sladidlo. Používajte ho vo veľmi malom množstve, pretože je toto sladidlo veľmi silné. Postačí vám pár kvapiek.

Stévia ako sladidlo pre diabetikov

Máme skvelú správu pre všetkých, ktorí trpia cukrovkou. Stévia a podobné sladidlá sú prospešné pre ľudí s diabetom, keď ich nepoužívajú príliš veľa.

S konzumáciou stévie je spojených mnoho výhod, a to nielen pre diabetikov:

  • antioxidačné účinky bojujú proti ochoreniam,
  • kontrola hladiny glukózy v krvi,
  • zníženie hladu (podpora chudnutia),
  • ochrana pred poškodením pečene a obličiek,
  • zníženie hladiny triglyceridov a vysokého cholesterolu.

Nutričné hodnoty stévie

Kalórie 0 kcal
Tuky 0 g
Cholesterol 0 g
Sacharidy 1 g
Bielkoviny 0 g
listy stévie
Zdroj: pixabay.com

Je stévia škodlivá pre zdravie?

Všeobecne sa odborníci zhodujú na tom, že konzumácia stévie je úplne bezpečná, keď ju budete konzumovať s mierou.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal byť denný príjem asi 4 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti. Nie je však známe, čo sa môže stať pri nadmernej konzumácii tohto sladidla.

Niektoré výskumy ukazujú, že konzumácia môže byť aj nevýhody. Údajne môže dochádzať k nerovnováhe dobrých a zlých baktérií v črevách, čo môže viesť k tráviacim problémom.

V súčasnosti neexistuje príliš veľa výskumov a štúdií, ktoré by dokazovali negatívny vplyv stévie na ľudské telo. Väčšina ľudí ju konzumuje, pretože je oveľa zdravšia ako cukor.

Stévia a chudnutie

Konzumácia pridaných cukrov spôsobuje nielen priberanie na váhe, ale aj cukrovku typu 2 a mnoho ďalších zdravotných problémov. Obmedzenie cukru v jedálničku je preto cieľom mnohých z nás.

Stévia je nízkokalorickým sladidlom, ktoré môže pomôcť so znížením hmotnosti a znížením rizika niektorých ochorení.

Mnoho ľudí si myslí, že toto sladidlo je rovnako zlé ako cukor, ale nie je to pravda. Podľa výskumov ľudia schudli a konzumovali menej kalórií, keď používali stéviu alebo iné umelé sladidlá.

Stévia je úžasným produktom, ktorý môžu využiť nielen diabetici. Pomôže vám schudnúť, je prospešný pre zdravie ľudského tela a ľahko nahradí klasický cukor. Použiť musíte iba pár kvapiek sirupu alebo pár čerstvých či sušených listov. Všetko je oveľa sladšie ako cukor a funguje skvele v čaji, dezertoch aj omáčkach.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)