Vlašský orech, plodina bohatá na zdravé tuky a antioxidanty.
Používa sa v gastronómii, ale aj v ľudovom liečiteľstve.
Viete, ako ho spracovať a zaradiť do svojho jedálnička? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku!
Vlašský orech, jedlé semeno bohaté na antioxidanty
Vlašský orech je jedlé semeno kôstkovice stromu rodu Juglans (čeľaď Juglandaceae), najmä orecha perzského alebo anglického Juglans regia.
Počas byzantskej éry bol orech známy aj pod názvom „kráľovský orech“. Pôvodne bol známy ako waleský orech, to znamená, že sa dostal cez Francúzsko alebo Taliansko ku germánskym hovorcom (nemecky Walnuss, holandsky okkernoot alebo walnoot, dánsky valnød, švédsky valnöt).
Hoci je v gastronómii považovaný za „orech“ a ako taký sa používa, nie je to pravý botanický orech. Jedná sa o kôstkovicu s jedlým semenom. Po úplnom dozretí sa škrupina vyhodí a jadro sa zje. Počas procesu dozrievania šupka skrehne a škrupina stvrdne. Škrupina je obvykle tvorená dvoma polovicami oddelenými membránovou prepážkou.
Vlašské orechy majú dlhé zložené listy s 5 až 23 krátko stopkatými lístkami. Samčie aj samičie reprodukčné orgány sú nesené v rôznych zhlukoch kvetov bez okvetných lístkov, známych ako jahňady, na rovnakom strome. Vetvičky charakteristicky obsahujú mnohokomorovú dreň.
Prečo konzumovať vlašské orechy?
Sú jedným z najbohatších potravinových zdrojov antioxidantov. Patrí medzi ne kyselina ellagová, ellagitaniny, katechín a melatonín.
Okrem antioxidantov obsahujú aj zdravé tuky. Vlašské orechy sú primárne tvorené bielkovinami a polynenasýtenými tukmi. Obsahujú relatívne vysoké percento omega-3 tuku, čo je spájané s rôznymi zdravotnými prínosmi.
Konzumácia týchto orechov môže znížiť riziko srdcových ochorení a rakoviny, rovnako ako zlepšiť funkciu mozgu a možno spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby.
Svoje využitie nájdu aj v ľudovom liečiteľstve. Vlašské orechy boli uvedené ako jedna z 38 látok používaných na prípravu Bachových kvetových liekov.
Používajú sa tiež na výrobu oleja z vlašských orechov. Ten je považovaný ako drahý kulinársky olej, ktorý sa často používa do zálievok.
Vlašské orechy môžete najčastejšie konzumovať samotné ako desiatu alebo pridajte do šalátov, cestovín, raňajkových cereálií, polievok a pečiva.
Napriek tomu, že sú tieto orechy veľmi zdravé, môže sa u niektorých ľudí objaviť alergia. Je to zapríčinené kyselinou fytovou, ktorá môže zhoršiť vstrebávanie minerálov.
Nutričné hodnoty
Vlašské orechy sú predovšetkým kvalitným zdrojom zdravých tukov. Okrem nich tiež obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, vlákniny, vápnika. Ďalšie hodnoty môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:
Nutričné hodnoty | Vlašské orechy 100 g |
Kalórie | 654 kcal |
Bielkoviny | 15 g |
Sacharidy | 14 g |
Tuky | 65 g |
Vláknina | 6,7 g |
Vápnik | 98 mg |
Draslík | 441 mg |
Železo | 2,91 mg |
Vitamín C | 1,3 mg |
Druhy vlašských orechov
U vlašských orechov sa rozlišujú dva hlavné druhy. Jedná sa vlašský orech anglický a orech čierny. Obe odrody môžeme považovať za cenné dreviny, ktoré produkujú jedlé vlašské orechy. Poďme si ich predstaviť!
Vlašský orech anglický
Nazývaný aj perzský, latinsky Juglans regia. Pochádza z Iránu, boli pestované v starovekej Perzii a vďaka cestám anglických obchodníkov sa dostali na európsky kontinent a cez oceán do Ameriky, kde františkánski mnísi v Kalifornii objavili ich orieškovú jemnú chuť. Momentálne je ich najväčším producentom Kalifornia.
Strom produkuje kvalitné vlašské orechy iba na úrodných, dobre odvodnených pôdach stredne ťažkej štruktúry. Šupky tohto stromu sú tenké a obsahujú chutné orechové mäso. Ako strom dospieva, jeho kôra prechádza z tmavo hnedej do striebristo šedej.
Vlašský orech čierny
Latinsky Juglans nigra, pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Má výraznú chuť, ale kvôli tvrdej škrupine a zlým vlastnostiam lúpania sa v sadoch komerčne nepestuje. Komerčne boli vyvinuté početné kultivary vlašských orechov, ktoré sú takmer všetkými krížencami anglického vlašského orecha. Medzi ďalšie druhy patrí orech kalifornský čierny alebo orech arizonský.
Čierny orech obsahuje najvyššie množstvo bielkovín zo všetkých orechoplodých stromov. Tento strom produkuje orechy cenené pre svoju zemitú chuť a producenti často zberajú jeho drevo na tvrdé drevo.
Pestovanie vlašských orechov
Väčšina stromov orechov dosahuje výšku 15 m, dospelý strom vyprodukuje 23 až 36 kg orechov ročne. Viete ako si vlašské orechy vypestovať? Poďme sa na to pozrieť!
Pestovanie orechov je časovo náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa starostlivosti a trpezlivosti, ale nakoniec to stojí za to.
Všetko začína výsadbou stromčeka. Odporúča sa stromček zasadiť na slnečné miesto do úrodnej, dobre odvodnenej pôdy. Pripravte veľkú dieru rozbitím pôdy a pridaním veľkého množstva dobre zhnitej organickej hmoty. Široká diera je lepšia ako veľmi hlboká. Po výsadbe mulčujte a obmurujte kmeň drôtenou klietkou alebo ochrannou rúrkou, aby ste mladý stromček ochránili pred živočíšnymi a hmyzími škodcami.
Po zasadení stromčeka môže trvať päť až sedem rokov, kým sa stane dospelým. Počas tejto doby musí byť strom starostlivo ošetrovaný. Nezabudnite na pravidelné jarné mulčovanie.
Vlašské orechy by sa mali pestovať vo vlastnom sadu, ďaleko od zeleninovej záhrady. Môžu obmedziť rast iných rastlín v okolí, pretože mnoho rastlín (vrátane paradajok) je citlivých na juglón, látku prítomnú v koreňoch, listoch a dreve vlašských orechov.
Akonáhle strom dospeje, zber zvyčajne začína koncom augusta. Že sú orechy pripravené na zber spoznáte podľa schnúcej vonkajšej zelenej šupky a toho, že sa začínajú deliť. Z vlašských orechov odstráňte šupku a usušte ich.
Spracovanie vlašských orechov
Vlašské orechy, rovnako ako iné stromové orechy, musia byť správne spracované a skladované. Zlé skladovanie spôsobuje, že sú náchylné na napadnutie škodcami či plesňami. Ideálna teplota na dlhodobé skladovanie vlašských orechov je −3 až 0 °C (27 až 32 °F) s nízkou vlhkosťou.
Vlašské orechy možno jesť samotné (surové, pražené alebo nakladané), alebo ako súčasť zmesi, ako je müsli, alebo ako prísadu do pokrmu: napr. orechová polievka, orechový koláč, orechový kávový koláč, banánový koláč, sušienky, fondán. Pokiaľ si chcete upiecť koláč s orechmi, inšpirujte sa niekoľkými receptami na orechové torty ku káve či čaju .
Ďalej môžete vlašské orechy pridať do receptov ako je:
- baklava
- čerkeské kurča
- kura v orechovej omáčke
- guláš
- mäsové guličky
V horúcich letných dňoch určite oceníte osvieženie v podobe zmrzliny z vlašských orechov.
Zmrzlina z vlašských orechov
Na zmrzlinu budete potrebovať :
- 2 smotany na šľahanie (31%)
- 250 ml mlieka
- 250 ml javorového sirupu
- 250 g vlašských orechov
- 5 žĺtkov
- 1 polievková lyžica kukuričného škrobu
- štipka soli
Postup:
- Predhrejte rúru na 180 °C.
- Na plech vložte vlašské orechy, dajte do rúry a pečte zhruba 10 minút, kým ľahko nezhnednú.
- Po vychladnutí ich nahrubo nakrájajte.
- Do veľkej misy pridajte vaječné žĺtky, premiešajte a dajte bokom.
- Do stredne veľkého hrnca pridajte javorový sirup a priveďte do varu. Varte, kým sa sirup o tretinu zredukuje. Potom teplotu znížte a vmiešajte jednu smotanu, mlieko a soľ.
- Na strednom plameni zmes občas šľahajte, kým nebude horúca.
- Opatrne vmiešajte smotanovú zmes do žĺtkov, nechvátajte a šľahajte do hladka.
- Zmes vráťte na sporák a pridajte ďalšiu smotanu a kukuričný škrob. Zmes opäť premiešajte, kým sa nezahreje.
- Hotovú zmes nechajte vychladnúť na izbovú teplotu, občas ju zamiešajte.
- Ak máte zmrzlinovač, postupujte podľa pokynov uvedených k prístroju. Inak zmes nalejte do uzatvárateľnej nádoby a nechajte cez noc v mrazničke.
- Dobrú chuť!
Výrobky z vlašských orechov
Nicono – likér vyrobený z nezrelých zelených vlašských orechov namočených v alkohole s pridaným sirupom.
Nakladané vlašské orechy – tradičný anglický pokrm. Nakladané orechy sú považované za vhodnú prílohu k pokrmu zo studeného morčacieho mäsa alebo šunky a tiež k plesňovému syru.
Olej z vlašských orechov – ideálna prísada do šalátových dresingov. Neodporúča sa na vyprážanie.
Štúdie preukázali, že konzumácia vlašských orechov znižuje riziko srdcových ochorení, rakoviny a predovšetkým zlepšuje funkciu mozgu. Je mnoho spôsobov, ako ich môžete spracovať a dopriať svojmu telu dávku zdravých tukov.