Mnoho z nás naňho má množstvo spomienok z detstva a mladosti.
Bol skvelou desiatou, či už na chlebíčku alebo len tak do téglika.
Poďme si spoločne zaspomínať a pripraviť rozmanité recepty na parížsky šalát.
Dá sa pripraviť v mnohých variantoch, ale základ je vždy rovnaký.
Mäkká saláma, uhorky, cibuľa, hrášok a majonéza. Ktorý variant vyskúšate ako prvý?
Naše recepty
Parížsky šalát má mnoho rozmanitých variantov
Receptov na parížsky šalát existuje obrovské množstvo, často sa líšia podľa krajiny pôvodu. U nás av nemecky hovoriacich krajinách sú základnými ingredienciami parížska saláma, ktorá dal ostatne šalátu svoje meno, cibuľa, sterilizované uhorky, hrášok a majonéza, v mnohých prípadoch ozvláštnená horčicou, worcestrovou omáčkou či lákom z uhoriek.
V prípade, že dávate prednosť ľahším a zdravším pokrmom, je možné majonézu nahradiť či zmiešať s jogurtom alebo kyslou smotanou. Z korenia sa najčastejšie používa klasika v podobe soli a korenia, ale pridať sa dá aj štipka sladkej papriky, alebo ak máte radi výraznejšie chute, aj pikantného korenia. V neposlednom rade možno do parížskeho šalátu samozrejme pridať aj rozmanité čerstvé bylinky, predovšetkým petržlenovú vňať či kôpor.
Čím nahradiť parížsku salámu?
Aj keď názov šalátu odkazuje na meno francúzskej metropoly, ide o rýdzo českú alebo skôr československú pochúťku, ktorá bola obľúbená predovšetkým v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Zohnať hlavnú ingredienciu, teda parížsku salámu, nie je dnes často jednoduché, rovnako dobre vám ale poslúžia aj ďalšie mäkké salámy, predovšetkým junior, prípadne aj gothajská saláma. Aby mal šalát takú chuť, akú si pamätáme z detstva či mladosti, je nutné ho nechať odležať v chladničke, aby do seba jednotlivé ingrediencie lepšie prenikli.
Ako konzumovať parížsky šalát?
Klasická je predovšetkým jednoduchá konzumácia šalátu s čerstvým pečivom, predovšetkým bielym, alebo jeho použitie na chlebíčky. Okrem toho ho možno ale servírovať tiež ako súčasť predjedla alebo s ním naplniť vajcia uvarené natvrdo.