Ako najlepšie navodiť zimnú atmosféru?
Stavte na čaj z pečeného ovocia.
Robili ho už naše prababičky a teraz oslavuje svoj veľký comeback.
A niet divu – pripraviť ho je hračka a môžete do neho použiť všetko, čo máte radi.
Pozrite sa na klasické aj moderné recepty na pečený čaj a prevoňajte ním svoj domov.
Naše recepty
Rady a tipy k receptom
- Na prípravu čaju odoberte z pohára 2-4 lyžičky zmesi a zalejte 250 ml vriacej vody.
- Na prípravu osviežujúcej malinovky zalejte 4 lyžičky zmesi 250 ml perlivej vody a pridajte pár kociek ľadu
- Fantázii sa medze nekladú – môžete použiť takmer akékoľvek ovocie – okrem toho, ktoré už bolo spomenuté v receptoch, skúste napríklad višne, hrozno, marhule, broskyne, nektárinky, blumy, egreše, alebo ríbezle.
- Skúšajte rôzne kombinácie – čerstvé ovocie môžete doplniť sušenými brusnicami, hrozienkami, kustovnicou čínskou, sušenými figami alebo marhuľami.
- Okoreňte to – nebojte sa ani korenia. Do zmesi sa skvele hodí škorica, vanilka, badián, klinčeky a aníz.
- Ovocie používajte čerstvé aj mrazené.
- Poháre na pečený čaj sú lepšie menšie – keď čaj otvoríte, treba ho čo najskôr spracovať. Vždy by mali byť uzatvárateľné so skrutkovacím viečkom. Dobre sa na to hodia poháre od výživy, od jogurtov, od olív alebo napríklad sušených paradajok.
- Po upečení preložte zmes do pohárov, zatvorte a otočte hore dnom. Skladujte v tme a chlade.
- Ako dlho vydrží pečený čaj? – Bez zavarenia vydrží v chladničke niekoľko mesiacov, po otvorení pohára je potrebné ju behom pár dní spotrebovať. Pokiaľ čaj zavaríte vydrží v špajze pokojne aj niekoľko rokov, rovnako ako zavareniny.
- A ako zavariť pečený čaj? – úplne rovnako ako iné kompóty. Ovocnou zmesou naplňte sterilizované poháre 1-2 centimetre pod okraj, uzavrite sterilizovaným viečkom a zavarte vašim obľúbeným spôsobom. Inšpirovať sa môžete v receptoch na zaváranie brusníc .
- Pečené čaje sú skvelým jedlým darčekom. Vyrobte k hotovým pohárom kartičku alebo etiketu so zložením, návod na prípravu, ozdobte stužkou a môžete rozdávať radosť.