Viete, že špargľa patrí k jarnej zelenine?
Súčasne je to zelenina pochúťková, z ktorej môžeme pripraviť množstvo chutných a zaujímavých pokrmov.
Nechajte sa inšpirovať našimi receptami so špargľou!
Naše recepty
Ako upraviť špargľu pred varením?
Aby nám špargľa naozaj zachutila, musíme ju vedieť pripraviť. Špargľa vyžaduje tepelnú úpravu varením.
Pred varením ho očistíme, odkrojíme spodnú, spravidla drevnatú časť a necháme len kratšiu časť od hlavičky, tj asi 8-10 cm.
Hlavičky sú na špargle najcennejšie, preto špargľu tenko lúpeme od hlavičiek dole. Po zlúpnutí ho opláchneme studenou vodou.
Umytú špargľu potom zviažeme lykom alebo niťou do malých snopčekov alebo otýpok, a to asi po 10-15 kúskoch.
Takto pripravenú špargľu vkladáme do vriacej osolenej vody a varíme 15-20 minút do zmäknutia. Potom už ho pripravujeme rôznymi spôsobmi.
Chutili vám naše recepty so špargľou? Skúste aj ďalšie, ako napríklad špargľovú polievku či špargľové rizoto .
Špargľa a jeho charakteristika
Málokto vie, že kuchynská špargľa je veľmi blízko príbuzná s všeobecne známym izbovým kvetom a doplnkom viazaných kytíc, ktorému sa bežne hovorí asparágus. Na kuchynské použitie však boli vypestované špeciálne odrody.
Zo špargle sa používajú mladé dužinaté výhonky, a to buď vybielené, alebo zelené. Biele výhonky sa v kuchyni považujú za cennejšie, ale pravda je taká, že zelené výhonky obsahujú viac vitamínu C. Celkovo špargľa obsahuje menšie množstvo vitamínu C, minerálnych látok, cukrov a bielkovín. Obsah výživných látok je veľmi nízky, preto sa ideálne hodí pre diéty zamerané na zníženie váhy.
Nezanedbateľné nie sú ani jeho liečivé vlastnosti, pretože upravuje hodnoty krvného tlaku, podporuje kardiovaskulárny systém a prospieva obličkám. Všeobecne priaznivý účinok má na zníženie pocitu únavy a povzbudenia organizmu.