Vajcia sú oveľa zdravšie, než sa dlhé roky myslelo.
Obsahujú veľké množstvo bielkovín, vitamínov, minerálov aj zdravých tukov.
Poďme si preto predstaviť rozmanité recepty na vajíčkovú nátierku.
Je zdravá, chutná a skvele zasýti!
Konzumovať ju môžete na raňajky, desiatu, obed aj večeru!
Naše recepty
Väčšina ľudí vajcia najradšej konzumuje natvrdo, ako miešané alebo vo forme volského oka. Vajcia sa ale dajú pripraviť aj mnohými inými spôsobmi, inšpirujte sa našimi receptami na varené vajíčka 5krát inak !
Prečo zaradiť vajíčka do svojho jedálnička?
Nie je to mnoho rokov späť, kedy boli vajíčka považované za pomerne nezdravú potravinu. Dlho sa totiž mylne myslelo, že sú jedným z najväčších zdrojov takzvaného zlého cholesterolu. Nové vedecké štúdie ale túto hypotézu vyvrátili, vajcia totiž obsahujú kyselinu linolovú a lecitín, ktoré prispievajú k zníženiu tohto cholesterolu.
Vajcia sú výborným zdrojom bielkovín, omega-3 mastných kyselín a antioxidantov. Ďalej obsahujú celú paletu vitamínov, predovšetkým vitamínov skupiny B, ďalej vitamínu C, D, E a K. Z minerálov v nich nájdeme najmä železo a selén. Samozrejme je lepšie, ak dávate prednosť konzumácii vajec pochádzajúcich z bio fariem. Vajcia z veľkochovov sú síce lacnejšie, ale niekedy obsahujú stopy hormónov a antibiotík.
Koľko vajíčok denne jesť a čím nášmu organizmu prospievajú?
Všeobecne sa udáva, že zdravý človek môže bez problémov jesť dve vajcia denne. Pravidelná konzumácia má pre naše telo množstvo pozitívnych účinkov. Jedným z nich je napríklad posilnenie nášho imunitného systému. Vo vajciach sa nachádzajú aj antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré výrazne zlepšujú videnie a podporujú zdravie očí.
Ženy konzumáciu vajec ocenia aj vzhľadom na skutočnosť, že vďaka komplexu vitamínov B prispievajú ku krásnym a zdravým vlasom, nechtom a pokožke. V neposlednom rade sú vhodné pri diéte, pretože sú skvelým spaľovačom tukov.
Neskutočné množstvo variantov vajíčkovej nátierky
Pre svoju jednoduchosť a obľúbenosť existuje obrovské množstvo variantov vaječnej nátierky. Okrem tvarohu či smotanového syra môžete do nátierky pridať ako základ maslo, syr Cottage či ricottu. Pokiaľ dávate prednosť zdravšiemu variantu, môžete majonézu nahradiť jogurtom či kyslou smotanou.
Zo zeleniny možno okrem řapíkatého zeleru a cibule pridať do nátierky aj reďkovky, mrkvu či papriku. Pokiaľ máte radi pikantnejšie pokrmy, môžete do nátierky pridať prelisovaný cesnak, pálivú papriku či chilli. Z exotickejších ingrediencií potom existujú napríklad rôzne verzie s kaparmi.