Máte v pláne pripraviť si karfiol? Robíte dobre!
Tento druh zeleniny je naozaj zdraviu prospešný vďaka tomu, že posilňuje imunitu a navyše podporuje chudnutie.
Inšpirujte sa našimi receptami na karfiolový mozoček a pripravte si ho ako českú klasiku.
Naše recepty
Pokiaľ si chcete recept vylepšiť, môžete navrch pridať orestovanú slaninu.
5 dôvodov, prečo jesť karfiol
Tento druh hlúbovej zeleniny je bohatý na antioxidanty a prispieva k prevencii či liečbe niektorých chorôb. Okrem antioxidantov je bohatý na minerály, esenciálne vitamíny, fenolické zlúčeniny, vlákninu, karotenoidy a rozpustné cukry.
Karfiol pomáha proti zápalom . Keďže je bohatý na antioxidanty a protizápalové látky – betakarotén, kyselina škoricová, kyselina kávová, nerulová, kaempferol a kvercetín – pomáha tak proti oxidačnému stresu a znižuje v ľudskom tele prítomnosť voľných radikálov.
Karfiol ako prevencia a zníženie rizika rakoviny. Niektoré štúdie preukázali, že karfiol je prínosom pri prevencii proti rakovine prsia, hrubého čreva, močového mechúra, pľúc, vaječníkov či prostaty. Zistilo sa, že karfiol dokáže zastaviť vývoj karcinogénu, ktorý pôsobí ako antimutagén a ten rodí rakovinové bunky.
Karfiol znižuje riziko srdcového ochorenia a poruchy mozgu. Prítomnosť protizápalových a antioxidačných látok pomáha pred cukrovkou, mŕtvicou či neurodegeneratívnymi poruchami. Protizápalové schopnosti karfiolu sa vyznačujú najmä obsahom vitamínu C, vitamínu K, omega-3 mastných kyselín a ďalších antioxidantov. Pomáha tak udržať tepny a krvné cievy, chrániť ich od tvorby plakov a znižovať riziko vysokého cholesterolu a krvného tlaku.
Karfiol zlepšuje trávenie. Okrem trávenia napomáha detoxikácii tela a to práve vďaka glukozinolátom a tiokyanátom. Karfiol podporuje funkciu pečene a neutralizuje toxíny, ktoré môžu krajne viesť až k rakovine.
Z karfiolu si môžete tiež pripraviť výborné karfiolové placky . Rýchly obed či večera.