Vyskúšali ste už niekedy recepty na zemiakové gulášy? Pokiaľ zatiaľ nie, potom je najvyšší čas.
Ak ste fanúšikmi tých klasických, neváhajte ochutnať naše starostlivo pozbierané recepty.
Zemiaky sú v našej kuchyni úplne nepostrádateľnou surovinou a môžete si ich vychutnať na mnoho spôsobov.
Vykúzlite z nich vynikajúci obed, rýchlu večeru alebo pokojne len malú desiatu.
Očarte svojich blízkych aj priatelia tým, že im pripravíte jednoduchý, ale pritom dokonale chutný pokrm.
Naše recepty
Prečo konzumovať zemiaky?
Možno, že to tak nevyzerá, ale zemiaky obsahujú množstvo látok, ktoré sú prospešné pre naše zdravie, či už ide o vitamíny alebo minerály. Pozrime sa na tie najdôležitejšie. Čo v zemiakoch nájdeme?
- Draslík
- Horčík
- Železo
- Fosfor
- Mangán
- Jód
- Vitamín C
- Vitamíny skupiny B
Zároveň je dobré podotknúť, tá v zemiakoch nie je obsiahnutý takmer žiadny tuk. Je to navyše vynikajúci zdroj antioxidantov. Tie sú veľmi účinnou zbraňou proti negatívnemu vplyvu voľných radikálov.
Rozdelenie zemiakov
Podľa odrôd
Keby ich mal človek vymenovať všetkých, určite by to zabralo veľa času, pretože v celosvetovom meradle existuje viac ako 4 000 rôznych odrôd. V gastronómii sa využíva len zlomok týchto odrôd a ich počet ide skôr do desiatok. Uvedieme iba malý príklad odrôd.
Veľmi skoré odrody:
- Belarosa
- Colette
- Corina
- Impala
- Magda
- Monika
- Red Sonia
- Rosara
Skoré zemiaky:
- Adela
- Belana
- Dali
- Elfe
- Esmee
- Marabel
- Larisa
Polorané zemiaky:
- Agria
- Antonia
- Bernina
- Concordia
- Dominika
- Laura
- Red Anna
Podľa obdobia zberu
Samozrejme, že sa potom ešte zemiaky delia podľa obdobia zberu na skoré a neskoré. Pokiaľ ide o skoré zemiaky, tam ide o tie, ktoré sú zozbierané do 30. júna a ich doba zrenia je v rozmedzí od 90 – 120 dní. Zatiaľ čo neskoré zemiaky vyžadujú na dozretie až 150 dní a zberajú sa až po 30. júni.
- Veľmi skoré: 90 – 100 dní
- Skoré: 100 – 110 dní
- Polorané: 110 – 120 dní
- Poloneskoré a neskoré: nad 120 dní
Podľa varného typu
- Varný typ A – má hladkú šupku a lojovitú dužinu. Tá býva žltej alebo žltobielej farby. Ich tvar je pretiahnutý a je v nich iba minimálne množstvo škrobu.
Je to skvelý typ na varenie priamo v šupke, ale aj na prípravu zemiakového šalátu. Áčkové zemiaky si môžete dať aj takzvane na lúpačku.
- Varný typ B – maximálne univerzálny typ zemiakov, ktorý sa perfektne restuje či smaží, hodí sa na šaláty aj polievky a je super na obľúbené guláša. Rozhodne urobia radosť aj ako príloha. Ich konzistencia je polopevná.
- Varný typ C – u tohto typu je identifikácia jednoduchá – drsná šupka, biela dužina a múčnatosť. Je bežné, že sa po uvarení jednoducho rozpadnú.
Sú vynikajúce na zemiakovú kašu, ale aj cesto na knedle a klasiku českej kuchyne v podobe zemiakového plameňa. Neváhajte z nich pripraviť aj hranolky a placky.