V jednej slovenskej ľudovej pesničke sa spieva „ja rád pečeň, ty rád pečeň, on rád pečeň…“.
To ale nie je tak úplne pravda, mnoho ľudí sa totiž tomuto pokrmu skôr vyhýba.
Ak aj vy patríte k tým, ktorí ich nemajú príliš v láske, vyskúšajte naše recepty na vyprážanú pečeň!
Uvidíte, že budete milo prekvapení a tento pokrm si čoskoro nájde cestu aj na váš stôl.
Naše recepty
Dôvody, prečo pečeň zaradiť do svojho jedálnička
Všetci vedia, že pečeň plní v našom organizme mnoho nevyhnutných funkcií. Väčšina ľudí ale pečeň, či už kuracie, bravčové, hovädzie alebo iné, nemá príliš v obľube. To je škoda, pretože sú pre naše telo kvalitným zdrojom bielkovín, vitamínov aj minerálov. Sú veľmi bohaté najmä na železo a vitamín B12, obe tieto látky veľmi priaznivo ovplyvňujú tvorbu červených krviniek. Okrem vitamínov skupiny B obsahujú aj vitamín A a D, z minerálnych látok ďalej tiež zinok, chróm či meď.
Konzumácia pečene sa nie je nutné obávať. Mýtus o tom, že sú plné toxických látok, bol totiž odborníkmi už niekoľkokrát vyvrátený. Naopak ich dnes niektorí lekári odporúčajú zaradiť do jedálnička aspoň jedenkrát mesačne.
Prečo pečeň pred vyprážaním namáčať?
To, že sa pečeň pred vyprážaním má na dobu 30 až 60 minút namočiť do mlieka či cmaru, vie väčšina ľudí. Viete ale tiež, z akého dôvodu? Namáčanie v mlieku plní hneď tri dôležité funkcie, jednať zbavuje pečeň prípadnej horkosti a nepríjemného pachu, ktoré sú často dôvodom, prečo niektorí ľudia odmietajú pečeň konzumovať. V neposlednom rade namočenie tiež prispieva k tomu, aby malo mäso jemnejšiu štruktúru a bolo šťavnatejšie.