Chcete svojich blízkych prekvapiť zaujímavými receptami na kuracie v cestíčku a hľadáte inšpiráciu?
Už nemusíte hľadať, pretože v našom článku nájdete 5 skvelých pokrmov, ktoré stoja za to vyskúšať.
Naše recepty
Aké oleje používať na vyprážanie?
Na trhu existuje veľké množstvo olejov, avšak nie každý je vhodný na vyprážanie. Dôvod je jednoduchý, nie všetky totiž znesú vysoké teploty. Mnohí si myslia, že je to úplne jedno, aký olej sa používa, ale to rozhodne nie je. Jednotlivé oleje majú svoje charakteristické vlastnosti a na to sa musíme zamerať.
Čo je to dymový bod?
Ide o teplotu zvoleného oleja, kedy olej začne fajčiť a tým sa znehodnocovať. Pri niektorých olejoch je tento bod veľmi nízky, ale existujú aj také, ktoré sa na zahrievanie absolútne nehodia a sú dobré len pre studenú kuchyňu.
Medzi tie nevhodné na ohrev patrí napríklad ľanový olej. Oproti tomu napríklad avokádový olej je úžasne odolný a bez problémov zvládne aj veľmi vysokú teplotu.
Pokiaľ chceme smažiť veľmi šetrne, hovoríme o teplote oleja 150 °, inak je pre smaženie optimálna teplota 180 stupňov.
Preto musíme mať na pamäti, že olej, ktorý budeme používať musí mať minimálny bod zafajčenia presne v takej výške.
Ostatne pri pečení v rúre alebo snáď na grile dosahuje teplota oleja oveľa vyššie hodnoty. Pozrime sa na niekoľko základných druhov.
Slnečnicový olej
Čo sa týka chuti, tak je oveľa chutnejší ako repkový, navyše obsahuje viac vitamínu E. Zároveň s tým v ňom nájdeme karotenoidy, lecitín a tokoferoly. Ide o antioxidanty, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie.
Dobré je, že obsahuje len minimálne množstvo nasýtených mastných kyselín. Je ideálny na zálievky, šaláty, marinády atď. Využiť sa môže aj na ľahšie vyprážanie či restovanie, ale rozhodne pre to nie je najvhodnejšie.
Má totiž nízku tepelnú odolnosť aj oxidačnú stabilitu. Nehodí sa ani na prípravu majonézy kvôli zlej homogenizácii.
Repkový olej
Tento olej sa používa v studenej kuchyni, ale je dobrý aj na vyprážanie a restovanie. Vďačí za to svojej dobrej oxidačnej stabilite. Má veľmi krátku životnosť, vďaka čomu nie je príliš vhodný na fritovanie.
Olivový olej
Obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín, vďaka čomu pomáha so znižovaním hladiny LDL cholesterolu. Nájdeme v ňom aj vitamín E a mnohé antioxidanty.
Jeho dymový bod sa pohybuje okolo 160 stupňov. Vyššie teploty mu rozhodne nesvedčia, pretože má tendenciu sa veľmi rýchlo prepaľovať.
Kokosový olej
V posledných rokoch si našiel miesto v našich domácnostiach rovnako ako ostatné oleje. Vo väčšine prípadov ho máme spojený s kozmetikou, najmä s pleťou. Hoci je určený na konzumáciu, rozhodne by sa to nemalo preháňať.
Podľa odborníkov má totiž značný podiel nasýtených mastných kyselín. To môže zvyšovať hladinu LDL cholesterolu. S ohľadom na to, že dymový bod kokosového oleja je len 177 ° C, určite nie je dobré ho použiť na fritovanie či dokonca vyprážanie.