Recepty na zaváranie a konzervovanie potravín
Niektoré metódy na uchovávanie domácich potravín sú síce staré, ale rokmi osvedčené a účinné. Navyše každá metóda dodáva jedlu inú chuť a štruktúru. Pripadá vám konzervovanie potravín zložité?
Pokiaľ sa budete riadiť danými postupmi, vyhnete sa tak nepríjemným komplikáciám – napríklad také zaváranie si zamilujete, pretože v dnešnej dobe už možno zavariť takmer čokoľvek. Prečo si na dovolenku nepribaliť poháre s hotovým zavareným jedlom alebo delikatesnú domácu jahodovú marmeládu?
Konzervovanie mäsa
Nie je nad to prísť z práce domov a nemusieť vymýšľať večeru. Siahnete po zavarenom pohári do špajzy, ohrejete ho, pripravíte iba prílohu a večera je na stole. Aké jednoduché. Domáce zaváranie mäsa má oveľa viac výhod, medzi ktoré patrí aj to, že vďaka tejto konzervačnej metóde ušetríte veľa peňazí a času. Vopred uvarené zavarené mäso môžete vložiť do hrnca a za pár minútok máte hotový výborný rýchly recept na guláš s chlebom alebo ľahkú čínu z akéhokoľvek druhu mäsa. Ak je čas váš nepriateľ, môžete sa tiež inšpirovať recepty na hovädzie, ktoré sú hotové za minútku .
Zaváranie má tú výhodu, že môžete zavariť mäso ako surové, tak uvarené. Niekto dáva prednosť plechovkám, iný zase pohárom – oba varianty sú vhodné na to, aby ste si narobili zásoby pre prípady “núdze”.
Konzervovanie ovocia
Ak máte doma malé deti, rozhodne nezaháľajte a pustite sa do zavárania tohtoročného ovocia všetkého druhu – predsa by bola škoda nechať ho len tak voľne ležať na zemi. Vďaka zavarenému ovociu môžete svoje milé deti denne prekvapovať nejakou sladkou odmenou – ktoré dieťa by pohrdlo sladkými zapečenými palacinkami alebo kysnutými buchtami? Zbožňujete jahody?
Nechajte sa inšpirovať lahodnými receptami z jahôd, ktoré určite ocenia celá vaša rodina. Ovocie možno zavárať na niekoľko rôznych spôsobov – osviežujúci kompót, pripravte si domácu marmeládu podľa naj receptu alebo postrúhané jablká na sladkú štrúdľu. A keď už sme pri štrúdli – viete, ako pripraviť vynikajúcu domácu štrúdľu ?
Konzervovanie zeleniny
Rýchla paradajková omáčka alebo zeleninový základ pod mäso? Mnoho ľudí si zeleninu zavarí práve preto, aby ju vždy mali po ruke. Napadá vás ešte iná zelenina? No jasne, nakladané uhorky určite nájdete v každej domácnosti. Zelenina sa dá zavárať na mnoho rôznych spôsobov – zeleninové pyré na omáčky alebo delikatesné zeleninové „chutney“. Ak ste fanúšikmi práve týchto pokrmov, vyskúšajte TOP 7 bezmäsitých receptov .
Dávate prednosť grilovanej alebo varenej zelenine? Nechajte sa inšpirovať našimi receptami, medzi ktorými určite nájdete mnoho zaujímavých pokrmov.
Ďalšie zaujímavé informácie o zaváraní
Nehľadajte v lese 12 nechtíkov a radšej sa poobzerajte po receptoch na zaváranie, kým je čas.
Pre správnu konzistenciu všetkých marmelád a džemov potrebujeme vhodný želírovací cukor a na zaváranie zeleniny dobrý nálev .
Želírovacie cukry pre marmelády a džemy
Želírovací cukor 1:1 : obsahuje ovocný pektín a kyselinu citrónovú, je úplne bez konzervačných látok. Trvanlivosť tohto cukru je cca 24 mesiacov. Používame 1 kg ovocia na 1 kg tohto cukru.
Želírovací cukor 2:1 : obsahuje tiež pektín, kyselinu citrónovú a tiež konzervačné látky. Trvanlivosť cca 24 mesiacov. Použijeme 1 kg ovocia na ½ kg cukru.
Želírovací cukor 3:1 : obsahuje to isté ako cukry predchádzajúce a navyše je pridaný prípravok proti peneniu. Trvanlivosť cukru cca 24 mesiacov. Použijeme 1,5 kg ovocia na 0,5 kg cukru.
Rozdiel medzi džemom a marmeládou
V džeme nájdeme kúsky ovocia alebo dokonca celé plody, jeho konzistencia je redšia a teda nie je vhodný napríklad na plnenie cukroví, ktoré sa bude ešte len piecť.
Naopak marmeláda je tuhšia, neobsahuje žiadne plody , pretože sú všetky starostlivo prepasírované, av teple sa neroztečie.
Pre zaujímavejšiu a pikantnejšiu chuť môžeme ovocie spolu kombinovať . K čerešniam ide výborne napríklad ríbezle, k marhuliam citrón.
Pri zaváraní musíme hlavne miešať, miešať, miešať !
Ak sa vám aj napriek všetkej snahe „podarí“ zavárané ovocie zospodu pripáliť, ďalej nemiešame , aby sme nerozniesli chuť pripáleniny po celom hrnci, a opatrne naberieme nepoškodenú ovocnú hmotu a preložíme do čistého hrnca. Takto zvyšok hrnca môžeme ďalej zavárať.